Ana Sayfa EKONOMİ 19 Ağustos 2017

Bayramda Çalışan Personele Mesai Ödenecek

2017 Kurban Bayramının 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilmesinden yalnızca kamu çalışanları yararlanabiliyor. Peki özel sektör çalışanları bayram tatilin nasıl kullanacak?
2017-08-19T22:30:35+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Bayramda Çalışan Personele Mesai Ödenecek
Bayramda Çalışan Personele Mesai Ödenecek

Kurban Bayramı tatili ile ilgili hükümetin vermiş olduğu karar ile kamuda çalışanlar için 10 gün tatil yapacak. Hükümetin geçtiğimiz gün aldığı karar ile tatil dışında kalan günlerde ise idari izinli sayılacaklar.

Özel sektörde çalışanların bu durumla pek ilgisi yok. Alınan karar sadece kamuda çalışanları kapsıyor. Özel sektörde çalışanlar, 28-29 Ağustos‘ta tam gün 31 Ağustos‘ta ise yarım gün çalışmak durumunda.

2,5 Gün Maaştan Kesebilir

Özel sektör firmalarının inisiyatifine bağlı olarak kamu çalışanlarının kullanmış olduğu tatil süreci boyunca izin kullandırabilir. Bu özel sektör firmalarının kararına bağlı bir durum. Fakat dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusu. 10 gün tatil izni veren özel sektör firmaları, idari izin verdikleri 2,5 günü maaştan kesebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekir.

Belirtmek gerekir ki bu izinler çalışanların yıllık izin haklarından düşülemediği gibi maaşlarından da kesilemiyor. Bu demek oluyor ki 10 gün Kurban Bayramı izni kullanan özel sektör çalışanı ay sonunda maaşını tam alacak.

Bayramda Çalışan Personele Mesai Verilecek

Bayramda çalışan özel sektör çalışanları için mesai ücreti ödeniyor. İş Kanunu’na göre bayramda çalışan personellerin çalışma zorunluluğu bulunmuyor. Kendi istekleri doğrultusunda çalışabilirler. Bununla birlikte de bayramda mesai yapan personel, her gün için maaşları ile birlikte çift yevmiye hak eder.

2017 Kurban Bayramı 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirildiği için 5.5 gün tatil söz konusu, bu tatil hak edişlerini çalışarak geçiren personel için bu günlerin karşılığı olarak 11 günlük yevmiye verilmek zorundadır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?