Bayramdan önce bankaların son faiz indirimleri! Konut kredisi çekeceklere ne kadar ödeyeceğinize bakın

Konut kredisi faiz oranlarında bayram öncesi son indirimler belli oldu. İşte bankaların Nisan ayı sonu ve mayıs ayı başında geçerli olacak güncel 120 ay vadeli kredi oranları.

Finans 29.04.2022 - 08:58 29.04.2022 - 08:59 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Konut kredisi kullanacaklar için bankaların bayramdan önce veya bayramdan sonra hangi faiz oranlarıyla kredi sağlayacakları çok önemli. Bayramdan sonra yaz öncesi indirim bekleyenler için bankalardan kampanyalar olup olmayacağı araştırılırken en büyük talep yüzde 1.00 bandının altında kredi sağlanması. 

BAYRAMDAN SONRA 0.99 FAİZLİ KREDİ GELECEK Mİ?

Bayram öncesi dönemde konut kredisi kullanımlarında çok büyük avantajlar sunulmadı. Bankaların çok uzun zamandır devam eden faiz oranları geçerli oldu. Kamu bankalarının konut kredilerinde hiçbir değişim olmazken özel bankalarda bazı bankala faiz oranlarını mitar değiştirdiler. Ancak halen yine kamu bankalarının sundukları oranlara yaklaşmadılar. Katılım bankaları da kamu bankalarının oranlarına uzak bir seviyedeler. 

0.99 faizli konut kredisi isteyenler için bankalardan öyle bir hamle gelmedi. Bayramdan sonraki süreç içinde ne kamu bankalarından nede özel bankalardan böyle bir hamle beklenmiyor. Ancak yaz sürecinde ekonominin daha da canlanması adına devlet destekli kampanya olması için sektör içinden talepler var. 

EN DÜŞÜK FAİZ ORANLARINA BANKA BANKA BAKIN

Konut kredisi faiz oranlarının hangi bankada yüzde kaç olduğunu öğrenmek isteyenler için hem kamu bankalarının hemde özel bankaların aylık oranları ile katılım bankalarının finansman paketlerini sıraladık. 

Devlet bankalarının sıfır konutlar, ikinci el konutlar için sağladığı faiz oranları değişmedi. Vakıfbank Ziraat Bankası ve Halk Bankası müşterilerinin ev almak için başvuru yaptıklarında yüzde 1.20 faiz oranıyla 120 ay vadeli sıfır ev konut kredisi sunuyorlar. Bu bankalar ikinci el ev alacak olan müşterilerine 1.29 faizle kredi veriyorlar. 

Özel bankaların ikinci el konut alımlarına sundukları faiz oranları sıfır konut alımları ile aynı. Çoğu bankanın faiz oranı yüzde 2.00 seviyesinin üzerinde olurken birkaç banka yüzde 1.95 bandında konut kredisi veriyor. Akbank 1.92, İş Bankası 1.95, TEB ve Yapı Kredi 1.95 faiz oranıyla ev kredisi sağlıyorlar. 

Katılım Bankalarının kar payı oranlarında ise kamu katılım bankalarının sundukları kar payı oranları özel bankalara göre daha uygun. Vakıf Katılım Bankası 1.54, Ziraat Katılım ise 1.55 kar payı ile konut finansmanı veriyor. Kuveyt Türk 1.89 ile ev almak isteyenlere finansman sağlarken diğer bankaların oranları 1.99 ve 2.00 seviyesinde. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@