Bayramdan Önce İşsizlik Maaşı Hesaplara Yatacak Mı? İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman?

Bayram öncesinde vatandaşlar alacakları maaş ve ek ödemelerin hesaplara yatıp yatmayacağını araştırmaya devam ediyor! Peki, işsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Finans 27.04.2022 - 16:16 27.04.2022 - 16:18 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de pandemi süreciyle hız kazanan ve 2022 yılı itibariyle devasa boyutlara ulaşan işsizlik nedeniyle işsizlik maaşı alan birçok kişi ödemelerin ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Bayram öncesinde ihtiyaçlarını az bile olsa karşılamayı hedefleyen birçok kişi için ödeme tarihleri önem kazanmış durumda. Öte yandan 2022 yılında emeklilere ve ilgili grupta yer alan diğer vatandaşlara yapılacak bayram ikramiyelerinin 28 – 29 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek olması işsizlik maaşlarının da bayramdan önce hesaplara yatırılmasına ilişkin beklentileri artırmış durumda.

Bayramdan Önce İşsizlik Maaşı Yatacak Mı?

İŞKUR tarafından ilgili grupta yer alan vatandaşların hesaplarına yatırılan işsizlik maaşlarının ödeneceği tarih Ramazan Bayramı öncesinde araştırılmaya başladı. Özellikle vatandaşların artan nakit ihtiyaçlarına yönelik, bilhassa işini kaybeden kişilerin bu ödenekten yararlanarak, 2 Nisan’da idrak edilecek Ramazan Bayramı için nakit ihtiyaçlarının az da olsa çözülmesi hedefleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak nisan ayı işsizlik sigortası ödemelerinin, Ramazan Bayramı dolayısıyla 29 Nisan 2022 tarihinde hesaplara yatırılacağını duyurmuştu. Normal şartlar altında 5 Mayıs’ta yapılacak olan nisan ayı ödemelerinin bayram nedeniyle öne çekilmesi vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2022-issizlik-maasi

İşsizlik maaşı yer yıl asgari ücret oranın belirlenmesinin ardından güncelleniyor. 2022 yılında asgari ücrete yapılan yüzde 50’nin üzerinde zam sonrasında 2022 işsizlik maaşında da oranlar güncellendi. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 2022 yılında 2 bin 130 lira olurken, en yüksek işsizlik maaşı ise 4 bin 260 TL oldu.

İşsizlik Maaşı Nedir, Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneği, çalıştığı süre boyunca sigortalı olup işten çıkartılanlara yasalar ile belirlenen şartları taşımları halinde en çok 10 ay boyunca işsiz kaldıkları sürede verilen maaştır. İşsizlik maaşı şartları ise şöyle:

  • Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • İşten çıkarılmadan önce 120 gün çalışmış olmak,
  • İşten çıkarılmadan önce 3 yıl için en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması,
  • İŞKUR başvurusunun 30 gün içinde yapılması.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@