BDDK Başkanı Akben'den Son Dakika Kredi Kullandırımı, Döviz ve Bankalar Açıklaması Geldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'den son dakika kredi açıklaması geldi. Yeni kredi kullandırımı ve bankaların sermaye yeterliliği açıklama detayları haberimizde!

Finans 26.10.2021 - 16:03 26.10.2021 - 16:11 Gülcan Özer

Dün kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile kredi faiz oranları düşürülmüştü. 3 devlet bankası tarafından eş zamanlı olarak yapılan kredi faiz indirimi hamlesi ile ticari kredilerin faiz oranları 200 baz puan indirilirken konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,37 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine çekildi. 

Yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında bir son dakika kredi açıklaması da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben tarafından yapıldı. 

BANKALARIN KREDİ KULLANDIRIMI VE SERMAYE YETERLİLİĞİ AÇIKLAMASI GELDİ! 

BDDK Başkanı Akben tarafından yapılan son dakika açıklamasında "Bankalarımız salgının başlangıcından itibaren 940 milyar lira civarında yeni kredi kullandırımı gerçekleştirmiştir. Bankacılık sektörümüz hem sermaye yeterliliği hem kur hem de aktif kalitesi bakımından gayet sağlam bir durumdadır" diyerek bankaların kredi kullandırımlarının sürdüğünü dile getirdi. 

bddk başkanı akben

Yapılan son dakika açıklaması ile BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Bankalarımız salgının başlangıcından itibaren 940 milyar lira civarında yeni kredi kullandırımı gerçekleştirmiştir. Bankacılık sektörümüz hem sermaye yeterliliği hem kur hem de aktif kalitesi bakımından gayet sağlam bir durumdadır" diyerek bankalarnı sermaye sıkıntısı çekmediğini ve aktif durumlarının da iyi olduğunu söyledi. 

Akben yapmış olduğu açıklamasında bankaların finansal dalgalanma ve kur şoklarına karşı direncini koruduklarını ve çok iyi durumda olduklarını belirterek sermaye yapısının güven verdiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ EKSİDE AÇIKLAMASI DA GELDİ! 

BDDK Başkanı Akben yapmış olduğu açıklamasında son dönemde özellikle de muhalefet partileri tarafından gündeme taşınan eksi rezerv iddialarına da yanıt vererek "Bankacılık sektörü nette döviz fazlasına sahip. Vatandaşlarımızın yanıltıcı ve yorumlara itibar etmemesi önem taşımaktadır" dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@