BDDK Harekete Geçti! Faizsiz Bankacılıkla İlgili Yeni Dönem Resmen Başlıyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından atılan bir adım ile faizsiz bankacılık için yeni şart ve sorumluluklar getirildi. Faizsiz bankacılık işlemleri için resmen yeni dönem başlıyor.

Finans 01.12.2021 - 11:20 01.12.2021 - 11:21 Elif İşçi

Son zamanlarda vatandaşların en çok araştırdığı faizsiz bankacılık sistemleri hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu harekete geçti. Bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile birlikte, faizsiz bankacılık ilke ve kanunları, hizmetlerin işleyişi gibi pek çok konuda müşterilerin açık ve net bir şekilde anlaması ve bilgilendirilmesi için yürütülen çalışmalar yeniden düzenlendi.

BDDK tarafından faizsiz bankacılık sistemleri için yayınlanan 4 tebliğ için, müşterilerin yine faizsiz bankacılık standartları çerçevesinde bilgilendirmeleri için gerekli olan usullerin yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

FAİZSİZ BANKACILIK SİSTEMİNDE MÜŞTERİLER BİLGİLENDİRİLECEK

BDDK Harekete Geçti! Faizsiz Bankacılıkla İlgili Yeni Dönem Resmen Başlıyor!

Bankaların faizsiz bankacılık işlemleri sırasında müşterinin doğru bir şekilde bilgilendirildiğine ve bu sorumluluklarının yerine getirildiğine dair bir form hazırlanacak. Bu form eksiksiz bir şekilde her müşteriye verilecek.

Herhangi bir ürün ya da hizmet satışı öncesinde bir sözleşme yapılmadan önce banka ile müşteri arasında gerekli bilgilendirmenin yapılması ise zorunlu olacak. Bilgilendirme müşterinin isteğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu durum sözlü, yazılı ya da iletişim araçları kullanılarak olabilecek.

MÜŞTERİYE MEMNUNİYET ANKETİ YAPILACAK

Ürün ve hizmetler dahilinde gerçekleştirilen bilgilendirme süreci hakkında da müşterinin memnun olup olmadığına bakılacak. Süreç hakkında ortaya çıkabilecek sorunları, eksikleri ya da hataları düzeltmek için yılda en az bir defa müşteri anketinin yapılması gerekecek. Bu işlem faizsiz bankacılık hizmeti veren bankalar için zorunlu kılınacak.

Yapılacak anketlerde faizsiz bankacılık standartlarının farkındalığı müşteri tarafından cevaplanacak bazı sorular eşliğinde ortaya çıkmış olacak. Yeni dönemde müşterinin yanlış anlamasını engellemek için bilgilendirme zorunlu kılındı. Bu durumda faizsiz bankacılık hizmetleri için yeni bir altyapı kurulması, teknik ve ileri düzey tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Bankaların faizsiz sisteme uymayan tüm varlık, gelir ve sorumlulukları konusunda detaylı bilgileri müşterileri ile paylaşmak için kurumsal internet siteleri üzerinden yayınlamakla yükümlü olacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@