BDDK Onlarca Twitter Hesabı Hakkında Kur Manipülasyonu İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundu!

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından sosyal medyada onlarca kişi için suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı. BDDK kimler hakkında, neden suç duyurusunda bulundu?

BDDK Onlarca Twitter Hesabı Hakkında Kur Manipülasyonu İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundu!

Türkiye ekonomisinde son dönemlerde meydana gelen kur hareketleri ekonomi gündemininin en çok konuşulan maddeleri arasında yer aldı. Döviz kurları önce çok hızlı bir şekilde yükselirken ardından yapılan müdahaleler ve açıklanan ekonomik tedbirler ile kontrol altına alındılar. Bu sürecin sonunda ise döviz kurlarındaki ateş sönerken kurlar normal seviyede işlem görmeye devam ediyor.

BDDK HAREKETE GEÇTİ!

Döviz kurlarının sert şekilde yükseldiği döneme ve ardından düşüşlerin başladığı sürece dair Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) incelemeler başlattı. O süreçte döviz kurlarını manipüle etmeye yönelik girişimleri olduğu iddia edilen kişiler hakkında suç duyuruları yapılmaya başlandı. BDDK bu konuda ilk hamlesini bugün 5 kişi haklkında suç duyurusunda bulunarak gerçekleştirdi. İkinci hamle ise tamamen sosyal medya için geldi.

Sosyal medya platformu olan Twitter üzerinden ekonomi yorumları ve değerlendirmeleri yapan kişiler hakkında da BDDK suç duyurusunda bulundu. Buna göre BDDK Türkiye genelinde tanınırlığı bulunan 26 kişinin sosyal medya hesaplarındaki yorumlarını döviz kurlarını manipüle etmek olarak değerlendirip suç duyurusunda bulundu. BBu kişiler hakkında yapılan suç duyurusu yine BDDDk tarafından kamuoyuna ilan edildi.

BDDK AÇIKLAMA YAPTI

BDDK'nın sosyal medya hesabından konuya dair, "Sosyaql medya ve yayın organları üzerinden kur hareketlerini manipüle etmeye yönelik paylaşımları dolayısıyla aşağıdaki Twitter hesapları ve kişiler hakkında BDDK olarak, Bnakacılık Kanununun 74. maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmuştur." denildi.

bddk şikayet listesi

Yapılan suç duyurusuna istinaden ilgili kişiler hakkında yasal süreç başlatılacak. Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılacak olan inceleme ile bu kişiler hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verilecek. Dava açılması yönünde karar alınırsa 26 sosyal medya hesabının sahipleri kur hareketlerini manipüle etmekten hakim önüne çıkacaklar.

SONRAKİ HABER