BDDK Tek Tek Bankaları Uyardı! Kripto Varlıklara Kredi Verilemeyecek!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara bir uyarı yazısı göndererek kripto varlıklarla kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasının engellenmesi istendi.

Finans 02.12.2021 - 02:40 02.12.2021 - 02:40 Engin Uzunoğlu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalara kripto varlıklarla alakalı bir uyarı yazısı gönderildiği bildirildi. Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankalar Birliği'ne gönderilen yazıda gerek bireyse gerekse de tüzel müşterilere verilen kredili mevduat hesabı dahil tüm kredilerin, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerin engellenmesi istendi. Bankaların bu konuda azami gayret göstermesi gerektiği ifade edilen yazıda atılması gereken adımların genel çerçevesi çizildi. 

BANKALARA KRİPTO VARLIK UYARISI!

BDDK tarafından daha önce bankalara bir uyarı daha gönderilmiş ve kullandırılan kredilerin müşterilerin cari veya yakın dönemli ihtiyaçları için veya kredinin amacına uygun bir şekilde kullanılmasına yönelik gerekli kontrollerin yapılması istenmişti. Kredilerin farklı amaçla kullanılmasının engellenmesi konusunda uyarılan bankalar ise bu yönde çalışmaları hızlandırmıştı. 

BANKALAR KULLANDIRILAN KREDİLER SONRASI HANGİ İŞLEMLERİ TAKİP EDECEKLER

Kullandırılan kredilerin kontrolünde bankaların dikkat etmesi gereken işlemler şu şekilde bildirilmişti:

-Döviz ve altın alım işlemleri 
-Vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi finansal getiri sağlayan yatırımlar 
-Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlarda vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması 
-Makul seviyelerin üzerinde nakit çekim talebi 
-Somut ve desteğin amacına uygun makul bir gerekçe olmaksızın başka bir bankaya ve aracı kuruma veya geçerli belgeler üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması 

KRİPTO VARLIKLARA KREDİ VERİLEMEYECEK!

Bankalara gönderilen son uyarı yazısı ile beraber kripto varlıklar ile sistem dışına para çıkarılmasına dair faaliyetlerin de engellenmesi istendi. Kripto varlıklar üzerinden bankalar müşterilerine kredi veremeyecekler. Bu varlıklar müşterilerce bir teminat olarak kullanılamayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@