BDDK ve Ticaret Bakanlığı'ndan Son Dakika Açıklaması Geldi: Cep Telefonu Taksit Sayısı Değiştirildi!

Taksitle cep telefonu almak istiyorum diyen kişiler için Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

BDDK ve Ticaret Bakanlığı'ndan Son Dakika Açıklaması Geldi: Cep Telefonu Taksit Sayısı Değiştirildi!

30 Aralık 2021 tarihli ve 31705 Sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında cep telefonu taksit sayıları için yeni düzenlemeye gidildi. Hatırlanacağı üzere daha önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenleme kapsamında Ticaret Bakanlığı'da yönetmelik düzenlemesine gitti.

Yapılan düzenleme kapsamında fiyatı 5 bin liranın üzerinde olan cep telefonları için taksit sayısı değiştirlidi. Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile cep telefonu fiyatlarına rekor zamlar gelmiş, pek çok markada en düşük akıllı cep telefonu satış fiyatı 5 bin liranın üzerine çıkarak cep telefonu almak isteyen kişilere büyük bir şok yaşatmıştı.

TİCARET BAKANLIĞI AÇIKLADI: CEP TELEFONU TAKSİT SAYISI 2022 BELİRLENDİ!

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile yayımlanan yeni tebliğ kapsamında satış fiyatı 5 bin liranın üzerinde ve altında olan cep telefonları için taksit sınırı yeniden belirlendi.

cep telefonu takit kararı

Yayımlanan yönetmelik kapsamında "Fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında üç ay; yenileme merkezleri veya yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında altı ay,” olarak yeni taksit sınırlamasına gidildi.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere taksitle cep telefonu almak isteyen kişiler fiyatı 5 bin liranın üzerninde olan cep telefonalrnıda 3 ay, ikinci el cep telefonları için ise yetkili yenileme merkezlerinde yenilenmesi şartı ile 6 ay taksitle alışveriş yapabilecekler.

SONRAKİ HABER