BDDK'dan 13 Bankaya Kredi Cezası! Bankalara Neden Ceza Verildi, Krediler Nasıl Etkilenecek?

BDDK tarafından 13 bankaya ceza verildiği ve bu cezaların müşterilere verilen kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılması için gereken önlemlerin alınmadığından kaynaklandığı iddia edildi.

Finans 28.12.2021 - 19:05 28.12.2021 - 19:05 Engin Uzunoğlu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 13 bankaya 50'şer Bin TL ceza verildiği bildirildi. Bloomberg'in haberine göre BDDK bankalara bu ceza uygulamasını verilen kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanımı için iç kontrol mekanizmalarının zamanında oluşturulmadığı için yaptı. 

BDDK'DAN BANKALARA KREDİ CEZASI

BDDK bankaların müşterilere kredi kullandırmaları konusunda bir süredir bazı önlemler alınmasını talep etmişti. Salgın sürecinin başında bankalara bir yazı gönderen BDDK, kredilerin ihtiyaç sahibi tüzel veya gerçek kişilere kullandırılmasına dair bir talimat vermişti. Geçtiğimiz haftalarda ise BDDK bir talimat yazısı daha göndererek bankaların bu konuda denetim yapmalarını ve kredilerin farklı amaçla değerlendirirlmemesi için iç mekanizmalarını işletmeleri istenmişti. Çekilen bazı kredilerin kripto varlıklarda veya başka yatırım araçlarında tamamen amacı dışında kullanılması büyük tartışma yaratmıştı. 

CEZA EN ALT SINIRDAN UYGULANDI!

BDDK bankalara gönderdiği talimat yazısının ardından kendi içinde bir inceleme başlattı. Bankaların kullandırdıkları kredilerin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığına dair bir rapor hazırlandı. Bu rapor BDDK'ye sunularak gerekenin yapılması istendi. BDDK bankaların kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılması şeklinde bir kontrol mekanizması kurmayı başardıklarını ama bazı iç denetim mekanizmalarının halen daha oluşturulmadığına karar verdi. Gerekli önlemleri zamanında almayan bankalara 148/b maddesi gereği 50 Bin TL ile 500 Bin TL arasında olan cezanın en alt seviyeden uygulanmasına karar verildi. 

CEZANIN NEDENİ KREDİLERİN DÖVİZE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ DEĞİL!

Edinilen bilgilere göre BDDK bu cezaları kullandırılan kredilerin kripto varlıklara veya dövize aktarılmasından değil bankaların iç kontrol mekanizmalarını zamanında kurmadıkları için verdi. BDDK'nın ceza yoluna başvurması ile beraber bankaların eksik kalan kontrol mekanizmalarını bir an önce kurup aktifleştirmeleri bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@