BDDK'nın Döviz Kararında Değişiklik! Türkiye Bankalar Birliği Açıkladı!

Türkiye Bankalar Birliği (TTB) Başkanı Alpaslan Çakar TL kredi için döviz şartı düzenlemesinde değişikliğe gidildiğini açıkladı. Peki hangi değişiklikler yapıldı?

BDDK'nın Döviz Kararında Değişiklik! Türkiye Bankalar Birliği Açıkladı!

BDDK tarafından alınan TL krediler için döviz şartı kararında değişiklik yapıldığını Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar açıkladı. Yapılan uygulamanın kredilerin doğru mecralarda kullanılmasını amaçladığını söyleyen Alpaslan Çakar, “Bugün kur korumalı mevduat var, vergi avantajı da sağlanıyor, yüzde 17 civarında da faiz veriliyor, kur farkı da garanti ediliyor. Böyle imkanlar varken gidip döviz almanın herhangi bir rasyonalitesi yok.” dedi.

BDDK'NIN DÖVİZ KARARINDA DEĞİŞİKLİK

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar ticari krediler için döviz şartı uygulamasında bazı değişikliklere gidildiğini söyledi. Kredi kullanımında bağımsız denetim raporu imkanlarının genişletilmesine dair değişiklik yapıldığını söyleyen Alpaslan çakar, “Firmalar kredi kullanırken bağımsız denetim raporunu ibraz etmeleri gerekiyor. Ancak Türkiye’de bağımsız denetim firmasının sayısı 360. Bu kuralı şimdi esnetiyorlar. Yeminli müşavirler de sürece dahil olacaklar.” ifadelerini kullandı.

MATRAHTAN ÇIKARILDILAR

Yapılan diğer değişiklikleri de açıklayan Alpaslan Çakar, “Daha önce kurumsal kredi kartları ile tedarik finansman sistemi kapsamındaki krediler de matraha dahil ediliyordu. Şimdi yapılan değişiklikle bunlar da matrahtan çıkarılıyor. Ayrıca Factoring kurumlarının verdikleri krediler de matrah değerlendirmesine tabi oldular. Tüm bunlardaki amaç şahsın dövizi varken TL kredi alıp tekrar dövize dönmesini engellemektir.” şeklinde konuştu.

KKM KUR ÜZERİNDE BASKI YAPTI

Kur korumalı mevduat hesaplarına dair de bir değerlendirme yapan Alpaslan Çakar, “KKM ile hedeflenen başarı sağlanmıştır. Dolara olan yönelmenin önü kesilmiştir. Bu Hazine’ye kur artışından kaynaklanan bir yük getirebilir. Ancak total ekonomiye baktığınızda kur artışından dolayı devlete enflasyon ve cari açık olarak bir maliyet gelecekti. Kur üzerinde baskı yapan bir ürün olduğunu düşünüyorum. Elbette sonsuza kadar devam ettirilmeyecektir.” dedi.

Emlak365.com