BDDK'nın Konut Kredisi Düzenlemesi Uygun Fiyatlı Konut Üretiminin Kapısını Araladı

Fiyatı 2 milyon liranın altında kalan konutlara verilecek kredi desteğinin yüzde 90'a çıkarılmasının ardından yeni konutların orta ve alt gelirliye yönelik üretilmesi bekleniyor.

BDDK'nın Konut Kredisi Düzenlemesi Uygun Fiyatlı Konut Üretiminin Kapısını Araladı

2022 yılı konut satışı açısından oldukça hareketli geçen bir yıl olmaya devam ediyor. 2022 yılının ilk 5 ayında konut satışları geçen seneye göre %37.7 oranında arttı ve 575 bin 889 oldu. 2022 yılının sonunda ise satışların 1.5 milyona çıkması bekleniyor.

KONUT KREDİLERİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut sektöründe hareketlilik sürerken konut kredilerinde kısıtlamaya gitti. Yeni düzenleme ile 10 milyon liranın üzerinde olan evler için kredi verilmeyecek. 5 milyon ile 10 milyon TL olan A enerji sınıfı konutlarda 3.5 milyon lira, ikinci el konutlarda da 2.5 milyon lira kredi sağlanacak. 2 milyon liranın altında kalan yeni konutlarda kredi desteği de artırıldı. Kredi desteği %90'a çıkarıldı. 2022 yılının ikinci yarısında alt ve orta gelirli vatandaşlara yönelik konut üretimleri yapılması bekleniyor.

konut-kredileri

Dünya'nın haberine göre, Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, konut satışlarında yılın ilk yarısının iyi geçtiğini, yeni projelerin satışa çıkarıldığını, kredilerde yapılan kısıtlamalara rağmen yılın ikinci yarısında da satışların iyi olmasını beklediklerini söyledi.

DÜŞÜK GELİRLİ GRUPLAR İÇİN KONUT YAPILMALI

Kuzu, düşük gelirli vatandaşlar için de konut yapılması gerektiğine dikkat çektiği açıklamasında “Şu andaki yüzde 90’a varan kredi teşvikleriyle orta ve alt gelir gurubuna yönelik üretimin artırılması hedefleniyor. Dolayısıyla bu alana bir kayma olur. Burada daha küçük daireler öne çıkacak. Şirketler, maliyetleri düşürmek ve belli limitler içinde kalmak için projelerini gözden geçirecek. Ancak projelerin revize edilmesi ve yeni projeler için de en az 6 ay ila 1 yıl arasında bir süreye ihtiyaç var” ifadelerine yer verdi.

uygun-fiyatlı-konut

Konut kredilerinde yapılan düzenleme ile 2 milyon liranın altında olan konut üretimleri yapılması bekleniyor. Orta ve alt gelirlilere yönelik konut üretimi için 6 ay ile 1 yıl içerisinde çalışmalara başlanacak. Maliyet artışları nedeniyle yeni konutlar daha küçük m2'li olacak. Alt gelirliye uygun üretim için devletin arsa üretmesi, arsa ve malzeme maaliyetlerini düşürmesi bekleniyor.