BDDK'tan Bankalara Son Dakika Kripto Varlıkların Taşınması Uyarısı

BDDK bankalara kripto para varlıklarının taşınması konusunda son dakika uyarısında bulundu. İşte BDDK'nın uyarısının detayları.

Gündem 30.11.2021 - 17:08 30.11.2021 - 17:08 Mustafa Karagöz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara bir yazı göndererek kripto para uyarısında bulundu.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; bankalara gönderilen yazıda krediler ile edinilen kaynakların,kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için hassasiyet talep edildi. 

BDDK'DAN BANKALARA KRİPTO PARA UYARISI

Bankalara gönderilen uyarıya ilişkin yazının Bloomberg HT tarafından görüldüğü vurgulandı. Krediler konusunda bir açıklamada bulunan BBDK bu alanda kripto para ve diğer yollarla bankacılık sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılması konusunda uyardı. 

Bu kapsamda ilan edilen uyarı açıklaması şöyle oldu. 

Biresel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiği aktarıldı. 

Uyarı kapsamında bankaların kredi ile elde edilen kaynakların sermaye piyasası sistemi içinde kalması konusunda dikkatli olmaları istendi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@