Bedavaya çuval çuval TL dağıtılıyor diyen Özgür Demirtaş'tan flaş konut kredisi yorumu geldi! Haklı çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut kredisinde 3 finansman paketi açıklamasının ardından Özgür Demirtaş'tan olay yaratacak bir yorum geldi. Demirtaş, 'berbat edecekler' diyerek fikrini duyurdu.

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 17:45 12.05.2022 - 17:45 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde vatandaşların konut alımını kolaylaştırmak amacıyla 3'lü konut finansman paketini açıkladı. Bu kredi paketlerine göre ilk kez ev sahibi olacaklar sıfır daireler için kamu bankalarından yüzde 0.99 faizli, döviz hesabını bozduranların sıfır ve ikinci el konut alımına ise yüzde 0.89 faizli kredi paketleri açıklandı. Bir diğer paket ise konut arzını artırmak adına inşaat firmalarına tanınan kredi finansmanı oldu.

Türkiye'de konut fiyatları her geçen gün artarken devletten gelen kredi haberi bir kesimi heyecanlandırsa da bir kesimi ise huzursuz etti. Öyle ki internet sitelerinde yer alan bazı satılık ilanlarının fiyatı, kredi haberinin hemen ardından resmen fırladı. Ev sahipleri ve emlakçılar fiyatları anında zamlandırarak kredi imkanını boşa çıkardı. 

özgür demirtaş twitter

'' İnsanların yandığı ortamda çuval çuval TL dağıtırsanız... ''

Televizyon ekranlarında sıkça gördüğümüz ve sosyal medya paylaşımlarıyla ekonominin nabzını tutan ekonomist Özgür Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu konut finansman paketini yorumladı.

Kişisel Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımlar yapan Özgür Demirtaş, enflasyon rakamlarının yüzde 70 olduğu bir dönemde ucuz kredi ile şişirilen ev fiyatlarından insanların yandığı bir ortamda, yüzde 0.99 faizle bedavaya çuval çuval TL dağıtmanın her şeyi daha da berbat edeceğini söyledi. Demirtaş tüm bu finansman için '' Daha yanlış bir politika düşünemiyorum '' ifadesini kullandı. 

konut-6

'' Tamamen yanlış bir politika ''

Devlet tarafından hazırlanan bu kredi paketini olumsuz bir hamle olarak nitelendiren Özgür Demirtaş'ın yanı sıra birçok ekonomist ve uzman isim de konut kredisi finansmanının Türk lirasını daha da değersizleştireceğini, vatandaşların ev sahibi olmasının daha da imkansızlaştıracağını ifade ediyor. Ortalama konut fiyatları 500 bin liranın üzerine çıkarken orta halli bir vatandaşın uygun faiz ile konut kredisi çekmesi durumunda aylık tüm maaşını kredi taksitine vermesi gerekiyor. İşte bu durum da uzman isimler tarafından negatif yönlü eleştiriliyor ve finansmanın Türkiye'ye, Türk lirasına ve vatandaşların konut alabilme imkanına darbe vuracağını düşünüyor. 

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, enflasyon rakamlarındaki yükseliş ve ev fiyatlarının artmasına yönelik düşük faizli kredi verilmesinin ekonomiyi ve konut piyasasını daha kötü bir hale getireceğini söyleyerek yeni sorunların meydana gelebileceğini öngördüğünü söylüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@