Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları ve Ücreti

Bedelli askerlik yapmanın yolu e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirmektir. Bedelli askerlik yapmak isteyenler e-Devlet şifresi ve kullanıcı adlarıyla sisteme giriş yapmalıdır.

Önemli Başlıklar 11.04.2021 - 07:07 11.04.2021 - 07:07 Serhat Karaman
Bedelli askerlik yapmanın yolu e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirmektir. Bedelli askerlik yapmak isteyenler e-Devlet şifresi ve kullanıcı adlarıyla sisteme giriş yapmalıdır. Bedelli askerlik yapabilmek için başvurunun gerçekleştirilmesi ve ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bedelli askerlik için tamamlanması gereken prosedürler yıllara bağlı olarak güncel şekilde duyurulmaktadır. Prosedürleri uygulayan ve başvurularını gerçekleştiren kişiler, bedelli askerlik hakkını kullanabilmektedir. Bedelli askerlikten yararlanacak olanlar için 21 gün boyunca temel askerlik eğitimini almak zorunludur.

 Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Bedelli askerliğe başvurmanın yolu internet üzerindendir. E-Devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu için işlem adımları şunlardır:

 • Şifre ve kullanıcı adı ile e-Devlet platformuna giriş sağlanır.

 • Açılan ekranda arama bölmesine “Milli Savunma Bakanlığı” yazılır.

 • “Asal Askerlik Hizmet Tercihleri” kısmına girilmesi gerekir.

 • Açılan sayfa üzerinden “Bedelli Askerlik Yapma İsteği” seçilir.

 • Bedelli çıkmadığı durumlarda ödemenin geri alınacağı askerlik şubesi belirlenir.

 • Kaydet butonuna tıklandıktan sonra ödeme ekranı üzerinden bedelli askerlik tutarı ödenir.


Bedelli askerlik başvuruları, doğrudan askerlik şubeleri üzerinden gerçekleştirilebilir. Yurt dışında yaşayanlar ise Konsolosluk veya e-Devlet’ten başvuru işlemlerini yapabilmektedir.

Bedelli Askerlik Şartları

 Bedelli askerliğin koşulları farklı kriterlere göre değişim göstermektedir. Bedelli askerlik için spesifik bir yaş sınırlaması olmamakla beraber sağlanması gereken şartlar vardır. Bedelli askerlikten yararlanmanın şartları şunlardır:

 • Askerlik yoklaması yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olunmaması,

 • Askerlik çağına gelinmesi ve fiili olarak askerlik yapılmamış olması,

 • Askerlik şubeleri üzerinden veya e-Devlet üzerinden belirtilen tarihlerde başvuru gerçekleştirilmesi,

 • Son başvuru tarihine kadar askerliğe elverişlidir kararı bulunan sağlık muayenelerinin yaptırılmış olması,

 • Kura veya sınıflandırma işlemlerinden sonra bedelli askerliğe hak kazanılması,

 • Bedelli askerlik başvuru tarihlerini takiben iki ay içerisinde ödemenin yapılması,

 • Bir ay süreli temel askerlik eğitiminin tamamlanması.
Bedelli askerlik başvurularında tarihlerin geçirilmemesi en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bedelli askerlik tercihinde bulunmayanların bu haktan yararlanması mümkün değildir. Kuralarda çıkmayan veya farklı statüler içerisinde değerlendirilen kişiler de bedelli askerlik hakkına sahip değildir.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kişilerin tecil işlemini iptal ettirmeleri gerekmektedir. E-Devlet’te bulunan askerlik portalı üzerinden iptal nedeni seçilmeli ve bedelli askerlik seçeneği işaretlenmelidir. Bedelli başvurusunda bulunduğu halde askerlik çıkmamış olanlar ödedikleri paraları geri alma hakkına sahiptir.

 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

 Bedelli askerlik için ücret tutarı yıllara bağlı olarak değişmektedir. 2021’in ilk yarısı için belirlenen ücret, 39.788,64 TL’dir. Belirtilen başvuru tarihine kadar ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekir. Ödeme yapmayanların başvurularının kabul edilmesi mümkün değildir. Bedelli askerlik başvurusu için ücretler, 30 Haziran 2020 tarihine kadar ödenmelidir. Gün içerisinde son ödeme saati ise 18.00 olarak belirlenmiştir. 2021’in 1 Temmuz ve 31 Aralık tarihleri için bedelli askerlik ücretlerinin ise yeniden duyurulması beklenmektedir.

Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

 Bedelli askerlik ödemesi yapmanın yolu anlaşmalı olan bankalar üzerinden ücretin yatırılmasıdır. Kredi kartı yöntemiyle bedelli askerlik ücretini ödemek mümkün değildir. Tutarın nakit olarak yatırılması gerekmektedir. Bedelli askerlik ücretlerinin yatırılabileceği yerler şu şekildedir:

 • Vakıf Katılım Bankası

 • Mal Müdürlükleri

 • Ziraat Katılım Bankası

 • Ziraat Bankası

 • PTT Şubeleri


Bedelli Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Bedelli askerlik sorgusunun nasıl yapılacağı ile alakalı internet üzerinden işlem yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden askerlik işlemlerine dair detaylar sorgulanabilmektedir. Bedelli askerlik sevk tarihlerinin resmi olarak açıklanmasından sonra yerler belli olmaktadır. Bedelli askerlik hakkından yararlanacak olan kişiler, e-Devlet’e giriş yaparak askerlik yerlerini öğrenebilmektedir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@