Bedelli Askerlik Ücreti Yeniden Belirlendi! İşte 2022 Temmuz - Aralık Dönemi Bedelli Askerlik Ücreti!

Türkiye’de 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması ile bedelli askerlik ücreti de artırıldı. Bedelli askerlik için Temmuz-Aralık dönemi yeni ücreti belli oldu.

Bedelli Askerlik Ücreti Yeniden Belirlendi! İşte 2022 Temmuz - Aralık Dönemi Bedelli Askerlik Ücreti!

TÜİK’in Haziran ayına dair enflasyon rakamlarını açıklaması ile beraber memur ve emekli maaşları gibi pek çok ücret yeniden belirlendi. Enflasyon rakamları ile değişen ücretlerden birisi de bedelli askerlik ücreti oldu? 2022 Temmuz-Aralık dönemi bedelli askerlik ücreti kaç TL oldu? Bedelli askerlik yapmak isteyenler ne kadar ödeme yapacaklar?

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE ZAM

Türkiye’de bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayısı ile Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa değişiyor. Memur maaşlarına yapılacak zammın belli olmasının ardından bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağına dair hesaplamalar da hız kazandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Bakan Nureddin Nebati’nin imzasıyla zamlar ve Temmuz – Aralık döneminde kullanılacak katsayılara dair genelge yayınlandı.

MEMUR MAAŞ KATSAYISI BELLİ OLDU

Bedelli askerlik ücreti belirlenirken 657 sayılı Devlet memurları Kanunu’nun 154’üncü maddesi gereği aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayı kullanılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu katsayıyı 0,333603 olarak açıkladı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE 24.870 TL ZAM

Bedelli askerlik ücreti kanunda yer aldığı gibi 240.000 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpılması ile bulunuyor. Açıklanan katsayıya göre 2022 Temmuz – Aralık döneminde bedelli askerlik 80.064 TL olarak uygulanacak. Bedelli askerlik ücreti 2022 Ocak-Haziran döneminde 55.194 TL olarak uygulanmıştı. Buna göre bedelli askerlik ücretine 24.870 TL zam yapılmış oldu.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN RESMİ AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Bedelli askerlik ücreti yılda iki defa artırılırken bu konuda resmi açıklamayı Milli Savunma Bakanlığı yapıyor. Yeni bedelli askerlik ücreti için henüz resmi açıklama yapılmadı. Ancak bedelli askerlik ücretinin 80.064 TL’ye yükseltildiğini Milli Savunma Bakanlığı’nın bugün resmen açıklaması bekleniyor.

Emlak365.com