Beklenen Açıklama Geldi! 2022 Hac İçin Yeni Kura Çekilecek Mi, Umre Ziyareti Ne Zaman Başlayacak?

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği soru yanıtlandı. 2022 hac için yeni kura çekilecek mi, umre ziyaretleri ne zaman başlayacak belli oldu. İşte Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü'nden gelen açıklama

Gündem 11.04.2022 - 14:25 11.04.2022 - 14:25 Büşra Uluşen

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Suudi Arabistan'ın hac ibadeti için ülkeye 1 milyon kişi kabul edeceği açıklanmıştı. İki yıl sonra ülkeye yabancı hacı kabul eden ülke, pandemi nedeniyle bu yıl sadece 1 milyon kişiyi ülkeye alacağını duyurmuştu. 

Bu gelişmenin ardından Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan yeni bir açıklama yaparak, hac ve umre ziyaretleriyle ilgili detayları açıkladı.

2022 HAC KURASI ÇEKİLECEK Mİ?

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, katıldığı bir televizyon programında hac ve umre ziyaretleri ile ilgili sorulara yanıt verdi. Bircan, bu yıl için hac kontenjanının henüz belli olmadığını söyleyerek yeni bir kura çekimi yapılmayacağını da ifade etti. Bircan, bu yılki hac ve umre ziyaretleri için 2020 yılında çekilen kuraların geçerli olacağını belirtti. 

Bircan, Suudi Arabistan makamlarının ülke içi ve ülke dışından toplam 1 milyon hacı adayını kabul edeceğini açıkladığını, Türkiye için kontenjanın belirlenmesi konusunda üst kurulun toplanarak bir kriter oluşturacağını ve ardından işlemlere başlanacağını iletti. 

2022 yılındaki hac ve umre ziyaretleri için yeni bir kura çekimi yapılmayacağını altını çizen Bircan, pandemi başlamadan önce 2020 yılının Ocak ayında bir kura çekildiğini ve kurada ismi çıkan kişilerin esas alınacağını söyleyerek bu hakların devam edeceğini açıkladı. 

UMRE ZİYARETLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Umre ziyaretleri için yoğun bir talep aldıklarını dile getiren Bircan, umre ibadetlerinin başladığını ve vatandaşların Ramazan sonrasında Şevval umresi denilen umre için planlarına şimdiden başlamalarını söyledi. 

2020 yılında 1000 kişinin hac yaptığını aktaran Bircan, 2021 yılında bu sayının 58 bin olduğunu ve bu sene pandeminin azalmasıyla sayının çok daha fazla olacağını da sözlerine ekledi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@