Ana Sayfa EKONOMİ 17 Mayıs 2018

Beklenen Akaryakıta ÖTV İndirimi Geldi!

Araç sahiplerinin büyük bir merakla beklediği akaryakıta ÖTV indirimi müjdesi sonunda geldi. Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında yer bularak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 
2018-05-17T12:15:48+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Beklenen Akaryakıta ÖTV İndirimi Geldi!
Beklenen Akaryakıta ÖTV İndirimi Geldi!

Anlık Gelişmelere Bağlı Olarak Fiyatlar Yükselmeyecek 

Son dönemde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurunda yaşanan yükselişlere bağlı olarak sık sık yükselen akaryakıt fiyatlarına beklenen müdahale geldi. Yapılan  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile anlık yükselişler fiyatlara yansımayacak.

Yapılan yasal düzenlemenin ardından anlık yükselişler vatandaşa yansıtılmayacak. Yani bundan sonra her güne “benzine zam geldi” haberleri ile başlanmayacak. Düzenlemenin hayata girmesinin ardından petrol fiyatlarında ya da döviz kurunda bir düşüş gelmesi durumunda bugün itibari ile geçerli olan Özel Tüketim Vergisi oranları uygulanmaya geçecek.

Akaryakıta ÖTV İndirim Açıklaması 

“17 Mayıs tarihi itibarıyla bu karar eki listedeki malların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında, bu tarihten itibaren, uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, gerçekleşen artış kadar azalış yapılmak suretiyle; uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek azalış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, 17 Mayıs tarihinde uygulanan özel tüketim vergisi tutarlarını geçmeyecek şekilde uygulanır.”

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

 Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?