Beklenen TÜİK Ocak Ayı Enflasyonu Rakamını 1 Gün Önceden Açıkladılar: Çift Haneli Enflasyon Sürecek

TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyonu ve Şubat 2022 resmi kira artışı zam oranı raporu için geri sayım başlarken ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentisi tahmini açıklandı. Enflasyon düşecek mi?

Finans 02.02.2022 - 10:04 02.02.2022 - 10:04 Gülcan Özer

Piyasalar nefesini tuttu, Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarını beklemeye başladı. TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları aynı zamanda 2022 yılının ilk resmi enflasyon raporu olması nedeni ile de büyük bir öneme sahip bulunuyor. İlan edilecek olan rakamlar ile enflasyondaki yön belirlenmeye çalışılacak. 

Ekonomide yaşanan dalgalanma süreci ve koronavirüs salgını döneminde bankalar tarafından piyasaya pompalanan ucuz krediler ile para bolluğu beraberinde yüksek enflasyon sorununu da getirmişti. Amerika, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere tüm dünya genelinde ülkeler yüksek enflasyon sorunu ile mücadele etmeye çalışırken Türkiye'de de enflasyon canavarı yeniden hortlamış, enflasyonda çift haneli rakamlara geri dönülmüştü. 

SON DAKİKA: TÜİK TEFE TÜFE OCAK 2022 ENFLASYON RAKAMINI AÇIKLADI! 

Enflasyon rakamları büyük bir merakla yakından takip edilirken yarın yapılacak olan resmi açıklama öncesi Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş enflasyon oranını bir gün önceden ilan etti. Köşesinde yer alan yazısında Aktaş yeni etkenler nedeni ile tahminini değiştirdiğini belirterek "Ocak ayında çok yüklü zam gören elektrik, doğalgaz ve sigaranın 2022 ağırlığı daha düşük olacak. Ağırlığı artan otomobilde ise zam yok. Akaryakıt zamları ise ağırlık artışıyla birlikte TÜFE oranını yukarı itecek" diyerek rakamları değiştirdi. 

Aktaş tahmininde "Daha önce yüzde 13.5-15.5 arasında tahmin ettiğim ocak ayı TÜFE artışını aşağı yönde revize ediyorum. Yeni beklentim yüzde 12 civarı" diyerek yeni Ocak ayı enflasyon tahmini beklentisi rakamını yüzde 12 olarak revize etti. 

aralık enflasyon oranı 2021

EKONOMİSTLERİN OCAK AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ! TÜİK TEFE TÜFE OCAK 2022 BEKLENTİ ANKETİ

Resmi açıklama için sayılı saatler kala Bloomberg HT Ocak ayı enflasyon tahmini beklenti anketi sonuçları da açıklandı. Açıklanan ankete göre ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentisi aylık yüzde 9.4 olarak ilan edilirken yıllık enflasyon tahmini beklentisi ise yüzde 45 olarak ilan edildi. Aralık ayında açıklanan aylık enflasyon yüzde 136.58 olmuştu. 

tüik ocak enflasyon tarihi

OCAK AYI ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK Ocak ayı enflasyonu kurum tarafından resmi internet sitesi üzerinden 3 Şubat 2022 tarihinde ilan edilecek. Hesaplanan oranlar saat 10:00'da TÜİK GOV TR sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@