Bekleyen Mi, Alan Mı Pişman Olacak! 2022'de İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi, Sıfır Araçlara Zam Gelecek Mi?

Araba fiyatları yeniden yükselişe geçerken başlayan zamlar sonrası gözler 2022 yılına çevrildi. 2022'de araba fiyatları ne olur, sıfır araç fiyatlarına zam gelir mi, 2.el araç fiyatları düşecek mi?

Finans 07.11.2021 - 19:58 07.11.2021 - 20:06 Gülcan Özer

Pandemi döneminde fiyatı en çok dalgalanan ve zam yağmuruna tutulan sektörler arasında yer alan otomotiv sektöründe gözler 2022 yılına çevrildi. Süreçte 2.el araç piyasası son dakika gelişmeleri ile gündemi uzun süre meşgul ederken sıfır araç fiyatları da zamlar ile el yakmıştı. 

Sıfır araç fiyatları önce üretimin arttırılması ile düşüşe geçmiş ardından patlak veren çip kiriz ve devamında gelen döviz kurlarındaki yükseliş ile yeniden yukarı yönlü harekete geçmişti. Araba fiyatlarında eski normale dönüş için bekleyen vatandaşlar yapılan zamlar ile büyük şok yaşamıştı. Süreçte 2022 öncesi yeni fiyat beklentileri merak konusu oldu. 2022 yılında araç fiyatları ne olur, araba fiyatları ne zaman düşer, eski normale döner, araba fiyatlarına zam gelecek mi?

2022'DE SIFIR ARAÇ ZAMMI OLUR MU, ARAÇLARA ZAM GELECEK Mİ 2022?

Araç fiyatlarına yıl sonuna doğru yapılan yüksek zamlar ile araba almak isteyen kişiler umutlarını 2022 yılına bağladı. Yıl sonu araba kampanyaları ile aradığını bulamayan vatandaşlar 2022 araç fiyatları beklentisi tahminleri için araştırmaya başladılar. 

araç fiyatları tahmini 3

Araç fiyatları için yeni beklentiler açıklanmaya devam ederken sektörün uzman isimleri ile sektörün kalbinin attığı oto galericiler de fiyatları değerlendirmeye başladı. 

CARDATA GENEL MÜDÜRÜ AÇIKLADI: ARAÇ FİYATLARI 2022 YILINDA YÜZDE 12 ZAMLANACAK! 

Araç fiyatları hakkında beklentisini açıklayan isimlerden biride sektörün öncü isimlerinden CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın oldu. Yalçın yapmış olduğu açıklamasında 2022 yılının Ocak ayında araç fiyatlarına yüzde 12 zam beklediklerini belirtirken sıfır araç fiyatlarına gelecek bu zamdan sonra pek çok aracın ÖTV matrahı değişeceği için bazı modellerde 60-70 bin lira varan fiyat artışları yaşanabilir uyarısı geldi. 

araç fiyatları tahmini 2

OTO GALERİCİLERDEN PİYASA TAHMİNİ: İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ, ZAM GELİR Mİ?

Sıfır araç fiyatlarına gelen zamlardan sonra vatandaş rotasını yeniden ikinci el araç pazarına çevirirken piyasa ısındı. 2.el araba fiyatları talebin canlanması ile yeniden yükselişe geçerken 2022 senesi için tahminlerini açıklayan oto galericiler fiyatlarda yüzde 10 oranında bir artış beklediklerini, enflasyon ve döviz kurunda önemli düşüş yaşanmadığı sürece araba fiyatlarında eski normale dönüş ya da düşüş beklemediklerini dile getirdiler. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak araç yatırımı yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@