Bekleyenler 1 Günlük Sigorta Bile Emeklilik Yaşını Düşürür! Fırsatı Kaçırmayın

Erkek çalışanlar için askerlik borçlanması emeklilik yaşını düşürebilir Bu durumda olanlar bir günlük borçlanmayla erken emekli olabilirler. SGK Uzmanı detayları açıkladı.

Gündem 04.11.2021 - 17:43 04.11.2021 - 17:43 Mustafa KARAGÖZ

Kadın çalışanların doğum borçlanması ile erkek çalışanların askerlik borçlanması ilk işe giriş tarihini öne çekebilir. Emeklilik tarihinin öne çekilmesi ise daha erken yaşta emeklilik hakkı demek. 

EMEKLİLİK YAŞINI ÖNE ÇEKER

Bilindiği üzere SGK borçlanma hakkı ile çalışanların daha erken yaşta emekli olmalarına imkan sağlar. Borçlanma kadınlar için 3 çocuk için olurken erkek çalışanlar ise askerli süreci kadar olur. 

Borçlanmanın en önemli detayı ise işe başlama tarihini değiştirmesi. 

Eğer kadınlar işe girmeden önce anne olmuşlarsa doğum borçlanması ile ilk sigorta tarihini doğum sürecine çekebilirler. Erkeklerde aynı şekilde işe girmeden önce askere gitmişlerse askerlik borçlanmasıyla ilk işe giriş tarihini askerlik sürecine denk getirebilirler. 

18 ay, 12 ay askerlik yapanlar için bu süre oldukça önemli olabilir. 

SGK UZMANI BİR SORUYLA YANIT VERDİ

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu kendi köşesinde bir erkek çalışanın askerlik borçlanması sorusuna verdiği yanıtla duruma örnek verdi. 

Erkek çalışan kendisine dair "Mart 1976 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 14 Nisan 1999. Toplam 7600 gün prim ödemem var. Askerliğimi 1996-1998 yılları arasında yaptım." açıklamasında bulundu ve  "Acaba ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu sordu. 

SGK Uzmanı Sarısu çalışanın sorusuna ise "Askerlik sürenizin 5 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmandan sonra prim yatırmasanız da 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@