Belediye Adım Attı, İnşaat Ruhsatı Başvuruları Dijitale Taşındı! E-Ruhsat Nedir?

İnşaat ruhsatı almak isteyen kişilerin belediyelere giderek bu işlemi yapması gerekiyordu. Ancak belediyenin attığı adım ile inşaat ruhsatı artık e-ruhsat üzerinden alınabilecek. İşte ayrıntılar.

Emlak Haberleri 07.04.2022 - 12:37 07.04.2022 - 12:37 Büşra Uluşen

Kurum içi işleyişi hızlandırmak ve hizmet kalitesinin artırılması amacıyla bir belediyeden inşaat sektörü için büyük bir adım atıldı. Alınan karara göre bir ilke imza atılarak inşaat ruhsatı başvuruları dijitale taşınıyor.

İNŞAATTA E-RUHSAT DÖNEMİ BAŞLADI!

İzmir Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü tarafından başlatılan, kurum içi dijitalleşme çalışmaları devam ederken bir yenilik de inşaat sektörü için yapıldı. Daha önce e-İmar, e-Randevu ve Dijital Arşiv uygulamalarının hayata geçirilmesi ardından bu kez de e-Ruhsat uygulaması vatandaşların hizmetine sunuldu. 

Nisan ayı itibariyle başlayan yeni hizmet ile, inşaat ruhsatı için başvurular artık sadece e-Ruhsat sistemi üzerinden yapılacak. 

İŞLEMLER HIZLANACAK, İŞ YÜKÜ ORTADAN KALKACAK

Hizmete geçirilen e-Ruhsat hizmeti ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren kişiler söz konusu ruhsatlarını bu platform üzerinden alabilecek. Uygulama ile ruhsat başvuru, inceleme ve analiz süreçleri dijitale aktarılarak proje hazırlama, yapı denetim ve malik bilgilendirme aşamaları internet teknolojisi ile gerçekleştirilerek hem iş gücünden hem de kağıt tüketiminden tasarruf sağlanmış olacak. 

Uygulamanın kullanımının kolaylaştırılması maksadıyla EBYS, MIS, e-imza, e-devlet, mail ve SMS platformları ile de bağlantılı çalışılacak. 

YENİ NESİL BELEDİYECİLİKTE ÖNCÜ OLACAK

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, kurumsal yapıyı ve operasyonel süreçlerini güçlendirmek, vatandaşlara hızlı ve kaliteli bir hizmet sunmak için çağın imkanlarından yararlanarak dijital dönüşümü başlattıklarını söyledi. e-Ruhsat uygulamasının vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağının altını çizen Gümrükçü, artık inşaat ruhsatı başvurusu yapmak için belediyeye gitmeye gerek kalmayacağını, vatandaşların internet üzerinden başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilecekler.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@