Belediye Erzak Yardımı Aralık Başvuruları Başladı! Evinize Gönderiyorlar

Çok sayıda şehirde belediyelerin kış dönemi aralık ayı erzak gıda yardımı başvuruları başladı. Başvurulardan yararlanmak isteyenler başvurularını belediyelere evrak teslimi ile yapacaklar.

Gündem 02.12.2021 - 15:51 02.12.2021 - 15:51 Mustafa Karagöz

Gıda fiyatlarının yükselmesinin ardından vatandaşların erzak yardımı başvuruları artmaya başladı. Daha önce başvuruda bulunmamış olan vatandaşlar için sürecin nasıl yönetileceğini adım adım aktarıyoruz. 

GIDA, ERZAK YARDIMI BAŞVURULARI BAŞLADI

Belediye başkanlıkları gıda ve erzak yardımı başvurularını almaya başladılar. Aralık ayı için başvuru yapacak olan vatandaşlar öncelikle belediyelerin onay şartlarını sağlamak zorundalar. Ardından evrak teslimi ile devam edecek olan başvuru işlemlerini şahsen tamamlayacaklar. 

Gıda Yardımı Onayı Almak için

Gıda yardımları, erzak yardımları doğrudan ailelere sağlanır. Bu yardımlar bazı aileler için düzenli bazı aileler için tek seferlik olabilir. 

Belediyeler gıda yardımı onayı için ise belirlenen tüm başvuru şartlarının aileler tarafından sağlanmasını ister. Bu şartların ilki ve en önemlisi gelir düzeyi. Gıda yardımları sadece ihtiyaç sahibi ailelere sağlanır. Aylık hane geliri düşük olan, sosyal güvencesi bulunmayan, düzenli geliri olmayan, muhtaç durumda olan hasta ve engelli olan vatandaşlar gıda yardımı başvurularında bulunabilirler. 

Belediyeler başvuruların onaylanması dışında ayrıca ailelerin diğer talep edilen şartları da sağlamalarını isterler. Bu şartlar;

Gıda yardımı başvuruları zor durumda olan aileler için onaylanır. Düzenli geliri olan ve ihtiyaç sahibi olmadığı tespit edilen ailelere ödeme yapılmaz. Kendine ait gelir getirici evi, gayrimenkulü olanların gıda yardımları da onaylanmaz. Ailelerin destek alabilmeleri için kendi muhtarlıklarından fakirlik kağıdı almaları gerekir.

Başvuru Evrakları Neler?

Belediyelere gıda yardımı başvurusunda bulunacak olan ailelerden "Başvuru sahibinin kimlik belgesi ve fotokopisi, Erzak yardımı başvurusu için kurumdan alınmış olan dilekçe örneği, işsizlik sigortası, mal beyanı ve gelir durumunun tespit edilebilmesi için gerekli evraklar" istenir. 

BAŞVURULAR İNCELENDİKTEN SONRA ONAYLANIR

Belediye başkanlıkları başvurularını yapan vatandaşların başvurularını inceleme sürecine alırlar. İnceleme sürecinde ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılır. Ardından onay kararı verilir. Gıda yardımları düzenli olarak koli halinde ailelere ulaştırılır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@