Belediye Sınırı Ne Demektir, Mücavir Alan İle Arasındaki Fark Nedir?

Sıklıkla kullanılan terimlerden biride belediye sınırıdır. Peki, belediye sınırı ne demektir, mücavir alan ile belediye sınırı arasındaki farklar nelerdir?

Emlak Terimleri 24.04.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Sıklıkla kullanılan terimlerden biride belediye sınırıdır. Peki, belediye sınırı ne demektir, mücavir alan ile belediye sınırı arasındaki farklar nelerdir?

Belediye sınırı, herhangi bir belediyenin idare ve yönetmeyle yükümlü olduğu bölgeyi, sorumlulukları dâhilinde ve yasal yolları kullanarak belirli bir çizgi ile görev ve yetki alanına dâhil etmesine belediye sınırı denmektedir. Belediye Kanunu ile yasalarda belirtilen esaslara göre, haritalar üzerinde belirlenen bu sınırlar aynı zamanda fiziki bir sınır görevini de görmektedir.  Belediye Sınırı İle Belediyelerin Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?Belediye sınırı ile bir belediyenin sahip olduğu sorumluluk ve haklar şunlardır:-    Sınırlar içerisinde kalan tüm bölgede alt yapı hizmetleri başta olmak üzere yol yapım, park ve bahçe çalışması, temizlik ve düzenleme işleri gibi birçok hizmet faaliyetlerinde bulunmaktadır.-    Bunun yanında kanunlarla esas alınan yönetmelikler neticesinde emir ve yasakların uygulandığı idare görevlerini yerine getirmektedir. (Araç park cezaları, çöp atma cezaları gibi)-    Ayrıca belediye gelirlerinin toplanması da bu sınırlar içerisinde gerçekleşmektedir.Belediye Sınırı ve Mücavir Alan Sınırı Arasındaki FarklarGenellikle vatandaşlar tarafından belediye sınırı ile mücavir sınırı kavramları karıştırılmaktadır. Mücavir alan, normal şartlar altında belediye sınırları dışında kalan yerlerdir. Dolayısıyla belediyelerin idari sorumluluk alanı kapsamında değildir. Yalnız tek bir olası durumda belediyeler, söz konusu mücavir alanlar üzerinde idari hakka sahip olabilirler. Bu durum da, imar uygulamalarıdır. Bu nedenle mücavir alanlarda imar uygulaması olduğunda belediyeler bu alanları da kendi idare ve sorumluluk alanları kapsamına yani belediye sınırı içerisine alır.Mücavir Alan SorgulamaBelediye sınırı dışında ve böylece mücavir alan olarak kabul edilen yerlerin mahalle statüsü kazanarak en yakın belediyeye dâhil olması yasalarca mümkün değildir. Dolayısıyla vatandaşlar merak ettikleri bölge hakkında mücavir alan sorgulama yaparak, söz konusu bölgenin belediye sınırı içerisinde yani belediyenin yetki ve sorumluluk alanı içinde olup olmadığını kontrol edebilirler. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@