Belediyeden Kritik Karar! İçme Suyu İle Bahçe Sulamak, Araba ve Halı Yıkamak Resmen Yasaklandı

Türkiye özellikle de bu kış son derece kurak bir kış geçirirken pek çok şehirde susuzluk sıkıntısı baş göstermişti. Bazı şehirlerde barajlar adeta kuruma noktasına gelirken içme suyu sıkıntısı yaşanmaması adına sert tedbirlerin alınması gündeme gelmişti. Süreçte Amasya'nın Suluova Belediye Meclisi çok konuşulacak bir karara imza attı ve içme suyu ile bahçe sulanması, halı ve araba yıkanmasını yasakladı.

Belediyeden Kritik Karar! İçme Suyu İle Bahçe Sulamak, Araba ve Halı Yıkamak Resmen Yasaklandı

Türkiye son dönemde yağış miktarında yaşanan düşüş nedeni ile içme suyu kıtlığı riski ile karşı karşıya kalırken özellikle de barajların boş kaldığı illerde sert önlemler alınmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Amasya'ya bağlı olan Suluova Belediyesi olarak öne çıktı.

Suluova Belediye Meclisi tarafından yapılan son toplantıda yaşanan içme suyu sıkıntısı nedeni ile şebekeden sağlanan içme suyu ile halı yıkama, araba yıkama ve bahçe sulama yapılması yasaklandı. Yasaklara uymayan kişilere para cezası uygulanacağı açıklandı.

ÇEŞME SUYU İLE BAHÇE SULAMAK, ARABA VE HALI YIKAMAK YASAKLANDI, PARA CEZASI KESİLECEĞİ İLAN EDİLDİ

Suluova ilçesinin içme suyu ihtiyaçlarını karşılayan su kaynaklarında ilerleyen günlerde yaşanabilecek olan sorunların masaya yatırıldığı meclis toplantısında içme suyu kaynaklarının korunması adına yeni önlemler alındı. Alınan kararı duyuran Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Yağışların beklenen seviyede olmaması ve çok yüksek riskli bölgeler arasında yer alıyor olmamız ile birlikte konuyu belediyemiz meclis gündemine alarak meclis üyelerimizin de ortak kararı ile halı ve araç yıkama ve bahçe sulaması yapılması ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır.

Yaz döneminde su sorunu yaşamamak ve içme suyu potansiyelimizi daha tasarruflu kullanmak için bu kararlarımızı aldık" diyerek herkesin alınan kararlara uymasını istedi. Alınan kararın kesinlikle uygulanacağını belirten Üçok zabıta ekipleri tarafından denetimlerin yapılacağını söyledi. Alınan yasak kararına rağmen bahçesini içme suyu ile sulayan kişilere 2 bin 500 lira, halı ve araba yıkayanlara ise bin liralık para cezası uygulanacağı belirtildi.

SONRAKİ HABER