Benzin, Dizel, Motorin, LPG Nasıl Az Yakar? Az Parayla Çok Yol Gitmenin Formülü! Uzun Yolda Az Yakmak İçin Püf Noktalar

Akaryakıta indirim beklentisi boşa çıkan vatandaş birde benzine gelen son dakika zam haberi ile şok yaşamıştı. Benzinli arabanın az yakması için, LPG'li, dizel, uzun yolda aç akmak için ne yapmalı?

Finans 01.05.2022 - 10:20 01.05.2022 - 10:57 Gülcan Özer

Akaryakıt fiyatlarına gelen son zamlar sonrasında tatil için memleketine gitme planı yapan araç sahipleri kara kara düşünmeye başlarken uzun yolda az yakmak için püf noktaları açıklandı. Son gelen akaryakıt zammı ile benzinin litre fiyatı yeniden 20 TL seviyesinin üzerine çıkarken araba kullanmanın maliyeti de arttı. 

Bayramdan önce otobüs bileti ve uçak bilet fiyatlarına da rekor zamlar yapılırken yüksek akaryakıt fiyatlarına çare arayan sürücülere uzmanından kaçırılmayacak, hayat kurtaran tavsiyeler açıklandı. Ekonomik sürüş için kullanılacak olan basit tüyolarla akaryakıt tüketimini yarı yarıya azaltmak mümkün! 

AZ PARAYLA ÇOK YOL GİTMENİN FORMÜLÜ: ARAÇLARDA YAKIT TASARRUFU YAPMANIN YOLLARI!

Gelen rekor zamlar sonrası benzinin litre fiyatı yeniden 20 liranın üzerine çıkarken akaryakıt zamları sonrasında deposunu fullemekte zorlanan sürücüler tasarruf önlemlerini araştırmaya başladı. Güvenli sürüş uzmanları verdikleri tüyolarla yüzde 50'ye varan yakıt tasarrufu sağlanabileceğini açıkladı. 

tasarruf yöntemleri

ARABANIN EN AZ YAKTIĞI HIZ, ARABA HANGİ DEVİRDE AZ YAKAR?

Bayramda uzun yola çıkacaklar için ilk uyarı hız konusunda yapıldı. Uzun yolda az yakmak için tüyo arayan kişilere yapılan uyarıda ideal hız seviyesi uyarısı geldi. Şehirlerarası yollarda 90-120 KM hızın kademeli olarak yakalanması bu hızın korunması, ani hızlanma ve yavaşlamalardan kaçınılması, yokuş aşağı giderken gaz pedalına basılmaması büyük oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. 

yakıt tasarrufu önerileri

Araçlarda 90 km hız sınırının üzerine çıkılması durumunda her 1 KM/S hızın yakıt tüketimini yüzde 1 oranında arttırdığı belirtiliyor. Yani hızlı giden daha çok akaryakıt tüketiyor. 90 km hızla giden bir sürücü 100 km mesafede ortalama 6-7 LT yakıt tüketirken, 130 km hızda bu rakam 11 litre seviyesine kadar çıkıyor. 

yakıt tasarrufu önerileri

ARAÇTA AĞIRLIK TAŞINMASI, ANİ GAZ VE FRENE BASILMASI YAKIT TÜKETİMİNİ ARTTIRIYOR! 

Araca yüklenen her 100 kg ağırlık ile aracın yakıt tüketimi 100 km mesafede 1 litre artıyor. Yoğun trafikte ise ani fren sonrası gaza yüklenmek, takip mesafesi, ani hızlanma ve yavaşlama yakıt tüketimini katlıyor. 

yakıt tasarru önlemleri

Kırmızı ışığa hızlı girip ani frene basmak, gereksiz sollama yapmak ve sık sık gereksiz şerit değiştirmekte sürücülerin en sık yaptığı hatalar arasında yer alıyor. 

dizel araçlarda yakıt tasarrufu

ROT BALANS AYARI BOZUK ARAÇ DAHA FAZLA BENZİN, MOTORİN, LPG YAKAR MI?

Bakımı yapılmayan, filtresi değiştirilmemiş, bujileri eski ve rot-balans ayarı bozuk araçlarda yakıt tüketimi büyük oranda artıyor. Aracın üzerine kurulan port bagaj ünitesi yakıt tüketimini ortalama yüzde 15 yükseltirken rüzgar direnci de yakıt tüketimini arttırıyor. 

daha az yakıt için önlemler neler

ARAÇLARDA KLİMA KULLANIMI YAKIT TÜKETİMİNİ ETKİLER Mİ, ARABA KLİMASI BENZİN TÜKETİMİNİ ARTTIRIR MI?

Hatalı klima kullanımı da yakıt tüketimini arttırır, Sürekli sıcaklık değişimi olması halinde klima motor devrini bu da akaryakıt tüketimini etkiler. Camların açık olarak yüksek hızda araç sürülmesi de yakıt tüketimini arttırır. Motor devrini doğru seçip, sabit hızda ilerlemek akaryakıt tasarrufu sağlar. 

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@