Benzin, Motorin ve LPG'yi Patlatacak Rakamlar Geldi! Dolar Kuru ve Brent Petrol Yükseldi, Zam Beklentisi İlan Edildi

Akaryakıt fiyatları için kötü haber geldi, hem dolar kuru hem de brent petrol fiyatı yükseldi. Mazot fiyatı, benzin, otogaz fiyatları için kullanılan göstergeler yükseldi, piyasada zam alarmı verildi!

Finans 30.05.2022 - 07:40 30.05.2022 - 07:41 Gülcan Özer

Piyasalarda Mayıs ayının son haftasının ilk işlem günü start alırken ne yazık ki ekonomide yaşanan dalgalanma rakamlara yansıdı. 30 Mayıs 2022 Pazartesi gününe brent petrol fiyatı yaşanan arz endişeleri ile 120 dolar seviyesinde başlarken dolar kuru da 16.30 TL seviyesi üzerinde yine yükseliş yönlü bir başlangıç yaptı. 

Hem dolar kuru hem de brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş ne yazık ki akaryakıt fiyatlarına yeni zam beklentisi oluşmasına neden oldu. Bilindiği üzere ülkemizde benzin, LPG otogaz ve motorin fiyatları hesaplanırken brent petrol fiyatı ve dolar kuru üzerinden rakamlar çarpılırken oluşan rakama bayi kar oranları ve dağıtım maliyetleri ekleniyor. 

AKARYAKITA ZAM VAR MI, GELECEK Mİ?

Hem brent petrol fiyatının 120 dolar seviyesini görmesi hem de dolar kurunun yükselmesi ile gözler bir kere daha akaryakıt fiyatlarına çevrildi. Çin'in finans ve teknoloji merkezi Şanghay'da açıklanan vaka sayısının en düşük seviyeyi görmesi ve önlemlerin gevşetilmeye başlaması ile brent petrolde yükseliş başladı. Yine Rusya'ya karşı uygulanacak yaptırımlar hakkında yeni toplantı kararının çıkması da brent petrol fiyatının yükselmesine neden oldu. 

brent petrol 30 mayıs

Brent petrolün yeniden 120 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının ardından dolar kurunda da yeni hafta yükseliş yönlü başladı. 21 Aralık tarihinden sonra ilk kez 15 TL barajını yıkmayı başaran kur, büyük bir hızla 16 TL seviyesini de aşmış, 16.50 TL barajını zorlamaya başlamıştı. 

dolar kuru 30 mayıs

30 Mayıs 2022 Pazartesi sabahına dolar kuru yine yükseliş yönlü başladı ve kur TL karşısında 16,33 Lira seviyesine yükseldi. 

BENZİN VE MOTORİNE BİR BÜYÜK ZAM DAHA GELİR Mİ, YENİ ZAM OLACAK MI?

Akaryakıt sektörü temsilcileri benzin ve motorine yaşanan yeni yükseliş sonrasında zam beklentisi açıkladı. Ne yazık ki hem dolar kuru hem de brent petrol fiyatında yaşanan yükselişin bir büyük zamma neden olacağı belirtilirken bugün yaşanan yükselişin takip edileceği ve verilecek olan nihai karar sonrasında akşam ya da yarın gece için yeni çifte zam açıklaması gelebileceği belirtiliyor. Özellikle de brent petrol fiyatında yaşanan yükselişler takip edilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@