Benzin Ve Motorin Fiyatlarında İndirim Resmen Açıklandı! Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Dolar kuru ve küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat değişimleri beraberinde Türkiye'de benzin ve motorinin litre fiyatında indirim getirdi. 

Finans 26.07.2021 - 19:29 26.07.2021 - 19:40 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında son dönemlerde yaşanan gelişmeler fiyat baskılamasına neden oluyor. Petrol üretimi konusundaki anlaşmazlıklar ve koronavirüsün delta varyantının etkisini hissettirmesinin getirdiği endişelerle petrolş ve petrol ürünlerindeki küresel fiyatlamalarda düşüşler meydana geldi. 

PETROL FİYATLARI GERİLİYOR

Artık 70 doların üzerine iyice yerleşen brent petrolün varil fiyatında bugün yaklaşık yüzde 1'lik bir düşüş meydana geldi. 73 dolar seviyesine gerileyen brent peyrolün varil fiyatı Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinin yeniden hesaplanması zorunluluğunu da beraberinde getirdi. 

DOLAR KURU DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde petrol fiyatları kadaar etkisi bulunan dolar kurunda da önemli gelişmeler yaşandı. Dolar kuru bir süredir 8,50 TL ile 8,60 TL arasına sıkıştı. Bu hafta yapılacak FED toplantısı öncesinde enflasyon endişeleri ile gerileyen dolar endeksi ile dolar kuru 8,55 TL'ye kadar geriledi. 

Dolar kurundaki yatay eğilim akaryakıt fiyatlarının değişikliğini de zorunlu hale getirdi. Yapılan hesaplamalarda bayramın hemen öncesinde benzinin ve motorinin litre fiyatına uygulanan zamlar yeniden değerlendirildi. 

AKARYAKIT ÜRÜNLERİ İÇİN İNDİRİM HESAPLAMASI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan hesaplamalarda dolar kurundaki düşüş ve petrol fiyatlarındaki gterileme nedeniyle akaryakıt maliyetlerinde indirim yapılmasını gerektiren veriler ortaya çıktı. Akaryakıt ürünleri olan benzin ve motorinin litre fiyatlarında maliyet düşüşlerinden dolayı indirim yapılmasına dair karar alındı ve resmen de açıklandı. 

epgis benzin motorin indirimi

EPGİS BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMİNİ AÇIKLADI

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirleyen kuruluş olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından bugün resmi bir açıklama yapılarak hem benzinin hem de motorinin litre fiyatında indirime gidildiği duyuruldu. 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) açıklamasına göre benzini litre fiyatında 11 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 10 kuruş tutarında bir indirim uygulanmasına karar verildi. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ GEREĞİ POMPAYA İNDİRİM YANSIMAYACAK!

Aralık 2020'den itibaren uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği fiyat oynaklıklarını engellemek amacıyla benzin ve motorin indirimleri pompa fiyatlarına yansıtılmayacak. Bu gece yarısından itibaren indirimler geçerli olacak ama bu indirimler devletin benzin ve motorinden aldığı ÖTV'ye eklenecek. Vatandaşlara bu indirimin herhangi bir yansıması olmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@