Benzini Koklayan Yakıt Cimrisi Arabalar! En Az Yakan Arabalar Listesi 2021

Araba almak isteyen kişilerin en çok dikkat ettikleri konuların başında yükselen akaryakıt fiyatları nedeniyle yakıt tüketim miktarları da yer alıyor. En az yakıt tüketen araçlar, araba modelleri!

Finans 13.09.2021 - 16:45 13.09.2021 - 16:48 Gülcan Özer

Son dönemde yükselen benzin, motorin ve LPG fiyatları sonrasında araba satın almak isteyen kişiler arabanın teknik özellikleri kadar artık kilometre başına tüketim miktarını da inceliyor. Yakıt cimrisi olarak anılan en az yakıt tüketen araçlar vatandaşın tercihi oluyor. Peki, en az yakan otomobiller hangileri, en ekonomik araçlar hangileri, en az yakan SUV, benzinli ve dizel araçlar hangileri?

EN AZ YAKAN, YAKIT CİMRİSİ ARAÇLAR HANGİLERİ?

İlk olarak 1998 senesinde Ford tarafından satışa sunulan Focus modeli otomotiv sektörüne damga vururken kendi segmentinin en çok tercih edilen araba modelleri arasına adını altın harflerle yazdırmıştı. 2019 model Ford Focus ise yakıt cimrisi olma özelliği ile piyasayı yakıp kavurmuş, büyük ilgi görmüştü. ford-focus

100 km mesafede şehir dışında 4,6 LT şehir içinde ise 8,1 LT yakıt tüketen aracın ortalama yakıt tüketimi miktarı ise 5,8 LT olarak ilan edilmişti. 

dacia-sandero

Renault alt yapı desteği ile üretilen Dacia markasının Sandero modeli arasında yer alan Dacia Sandero 1.5 DCI modelinde 1,5 litrelik dizel motoru ile rahat bir kullanım sunarken 100 km mesafe için şehir dışında 6,1 litre ve şehir içinde 5,5 litre yakıt tüketimi sunan aracın ortalama yakıt tüketimi miktarı ise 5,7 litre olarak gerçekleşiyor. 

renault-clio

Dünyanın en çok satan araba markaları arasında yer alan Renault markasının amiral modelleri arasında yer alan Clio Joy 1.5 DCI donanım paketi düşük yakıt tüketimi ile yakıt cimrisi unvanının sonuna kadar hak ediyor. Reault Clio bu donanım paketinde şehir dışında 4,3 litre, şehir içinde 6,3 litre ve ortalama yakıt tüketiminde ise 5,3 litrelik tüketimi ile öne çıkıyor. 

citroen-c3Bir başka Fransız otomotiv devi olan Citroen tarafından üretilen Citroen C3 1.2 PURETECH modelinde yakıt tüketimi oldukça cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor. Şehir içerisinde 6,1 litrelik yakıt tüketimi ile 100 km yol giden araç şehir dışında ise 4,2 litrelik yakıt tüketimine sahipken ortalama yakıt tüketimi miktarı ise 4,9 litre ile dikkat çekiyor. 

skoda-fabia

Volkswagen Group tarafından üretilen Skoda Fabia modelinde 1.0 TSI 2020 donanım paketinde 100 kilometre için şehir içerisinde yakıt tüketimi 5,9 litre, şehir dışında 4,2 litre ve ortalama yakıt tüketimi verisinde ise 4,8 litre olarak öne çıkıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@