BES hesabında biriken para nasıl çekilir, Bes iptalinde para kaç günde yatar?

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılmak ve iptal ettirmek isteyenler hesaplarında biriken parayı nasıl alacaklarını araştırıyor. İşte Bes iptali biriken para iadesi işlemleri.

Finans 24.04.2022 - 02:22 24.04.2022 - 02:22 Büşra Uluşen

2001 yılında uygulamaya geçen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile kişilerin çalışma dönemlerinde birikim yaparak emekli olduktan sonra daha konforlu bir yaşam sürmesi amacıyla kurulan bir sistemdir. BES sistemi zorunlu değildir ve 18 yaşını dolduran herkes kendi isteği ile Bireysel Emeklilik programına katılabilmektedir. 

Sisteme katılmak zorunlu olmadığı gibi istenildiği zamanda çıkmak da mümkündür. Ancak çıkış esnasında sistemde biriken paranın nasıl alınacağı merak edilmektedir. 

BES hesabında biriken paralar nasıl alınır?

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılan kişiler, programdan çıkmak istemeleri durumunda içerde biriken paralarını sigorta şirketi ile görüşerek geri alabilirler. Sigorta şirketlerine oluşturulacak talep ile şirketin kendilerine  özel olarak hazırladıkları iptal etme sürecini katılımcıya sunmaktadır. BES iptal işlemi müşteri hizmetlerini arayarak ya da SMS ile gerçekleştirilebilmektedir. 

BES sistemini iptal eden kullanıcılar, 3 yılını doldurdular ise devlet katkısının yüzde 15'ini, 6 yılını dolduranlar ise yüzde 35'ini almaya hak kazanırlar. 10 yıl ve daha fazla katılım sağlayanlar ve de 56 yaşını henüz doldurmamış olan katılımcılar da devlet katkısının yüzde 60'ını geri alabilmektedirler. 

BES iptalinden sonra para ne zaman yatar?

BES programından ayrıldıktan sonra söz konusu birikmiş paranın ne zaman hesaplara yatırılacağı merak ediliyor. BES iptali başvurusu sonrasında 20 iş günü içerisinde para geri ödenmektedir. Sistemden ayrılış formunu imzalayarak bunu posta yoluyla sigorta şirketine gönderdikten sonra hesabında kalmış olan para, 20 iş günü içerisinde hesaba yatırılmaktadır. 

Ancak şu nokta unutulmamalıdır ki, BES iptal işlemi gerçekleştirildiğinde toplam para iadesi yapılmamaktadır. Hesapta biriken tutarda içerisinde bankaların katkı payı bulunuyorsa bankalar bunu tahsil edebilir. BES'i iptal edenler, devletin verdiği yüzde 25'lik devlet desteği hakkını da kaybeder ve bunun için ödeme yapılmaz.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@