BES ile Emeklilik Sisteminde Değişiklik Kararı! Yeni Dönem Başladı

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Şirketler yeni dönemde bütünleşik planlar ile müşterilerine hem emeklilik hemde sigorta paketleri sunabilecekler.

Finans 04.10.2021 - 12:43 04.10.2021 - 12:43 Mustafa KARAGÖZ

BES ile emekli olmayı hedefleyenler için yeni sistem uygulamaya girdi. Emeklilik sistemi özellikleriin değişmesinin ardından ise yeni dönemde uygulanacak olan detaylar da belli oldu.

EMEKLİLİKTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

Çalışma hayatında yer alanlar için Bireysel Emeklilik Sistemi yenilendi. Daha önceden ilan edilen özelliklere ek olanaklar dahil edildi. Bundan sonraki süreç için Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES), önemli düzenlemeler uygulamada olacak. İlan edilen düzenleme ile ilk olarak eğitim, sağlık, ferdi kaza, hayat sigortaları gibi sigorta ürünleri BES sistemine entegre edildi.

Düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte emeklilik şirketleri bireysel emeklilik sistemi ile hayat sigortası ürünlerini, sağlık sigortası ürünlerini müşterilerine aynı plan içinde sunabilecekler. Yeni sistem BES ile birlikte vatandaşlar sağlık, hayat gibi sigortaları da aynı anda ve aynı şirketten yaptırabilecekler. 

Madde Madde BES Düzenlemeleri

1-) İlk madde olarak BES sistemi ile sigorta ürünleri birleştirildi. Şirketler BES ile birlikte sigorta paketlerini müşterilerine sunabilecekler.

2-) Müşterilerin faydalanabileceği paketler içinde özel sağlık, tamamlayıcı sağlık, ferdi kaza, hayat sigortaları, seyahat sağlık sigortaları olabilecek.

3-) Eski sistemde iki ürün alınamıyordu. Hayat sigortası ile BES planı birlikte yapılamıyordu, düzenleme ile birlikte bu hak sağlandı.

4-) BES planında bütünleşik paketler ve yeni planlar devrede olacak.

5-) Bütünleşik paket müşterilerin tercihine bırakılacak. BES'e girenler için zorunlu olmayacak.

6-) BES sisteminde olanlar talep etmeleri durumunda yeni dönemde bütünleşik sisteme geçiş yapabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@