BES Yaptıranlara İndirimli Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Müjdesi! Yarı Yarıya İndirim Yapılıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi BES üye sayısı her geçen gün artarken BES yaptıranlara indirimli kredi kullanma imkanı sunuldu. İndirimli konut kredisi şartları!

BES Yaptıranlara İndirimli Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Müjdesi! Yarı Yarıya İndirim Yapılıyor

Emekli olmak isteyen kişilere sunulan ikinci bir alternatif olarak öne çıkan Bireysel Emeklilik Sistemi BES için pek çok avantaj sunuluyor. Vatandaşları birikim yapmaya teşvik etmek adına hükümet tarafından BES teşvikleri verilirken bu desteklerle beraber sisteme üye olan kişi sayısı da her geçen gün artmayı sürdürüyor.

Son açıklanan rakamlara göre 2 aylık süre zarfında sisteme 18 yaş altı 30 bin kişi daha giriş yaptı. Sisteme giren kişilere devlet teşviki yanı sıra pek çok alanda vergi avantajı da sunuluyor. Örneğin şahıs sigorta primiyle bireysel emeklilik şirketlerine ödenen katkı payları gelir vergisi beyannamesinde indirim olarak düşülebiliyor.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI AÇIKLADI: BES YAPTIRANLARA İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİNDE İNDİRİM AVANTAJI!

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında merak edilenleri yanıtlayan Gelir İdaresi Başkanlığı "Konut, taşıt ve tüketici gibi kredilerin kullanımı sırasında bu kredilere bağlı olarak ilgili bankalarca yapılan hayat sigortası poliçelerine ilişkin ödenen primler indirim olarak dikkate alınır mı?" sorusuna yanıt verdi.

Verilen yanıt ile "Konut, taşıt ve tüketici gibi kredilerin kullanımı sırasında bu kredilere bağlı olarak ilgili bankalarca yapılan hayat sigortası poliçelerine ilişkin ödenen primler indirim olarak dikkate alınabilecek" diyerek bu kişilere yüzde 50 indirim yapılacağını söyledi.

bes indirimi

BES YAPTIRANLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAK, DEVLET KATKISI NE KADAR KAÇ TL?

Bireysel Emeklilik Sistemi BES için en çok merak edilen sorular arasında yer alan emeklilik yaşı da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yanıt verilen bir diğer soru oldu.

Emeklilik yaşına verilen yanıtta toplu ödeme konusuna da değinilerek "Emekliliğe hak kazananlar hesaptaki birikimini bir program dâhilinde talep edebilir. Bu eşit taksitler şeklinde olabileceği gibi toplu olarak da çekilebilecek. Bir diğer seçenek de ömür boyu emeklilik aylığı şeklinde olabilir" denilerek emeklilik yaşı ise 56 olarak ilan edildi.

2021 senesi için ise Bireysel Emeklilik Sistemine devlet katkısı ise 900 lirayı buluyor. Devlet katkısı hesaplaması için vatandaşın yatırmış olduğu her 100 liralık tutara 25 lira formülü kullanılıyor. Yapılan kanuni değişim ile beraber 18 yaş altı çocuklarda artık BES'ten yararlanabiliyor.