Beton ve Çimento Fiyatlarına Yüzde 400 Zam Yapıldı, İMKON Başkanı Tellioğlu'ndan Hükümete Fiyat Farkı Çağrısı Geldi

Hazır beton ve çimento fiyatlarına yüzde 400, inşaat malzemelerine ise yüzde 200 zam gelirken kamu müteahhitleri bir kere daha fiyat farkı düzenlemesi talep etti. 2022'de fiyat farkı çıkar mı?

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 10:30 29.12.2021 - 10:31 Gülcan Özer

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat malzemeleri, beton ve çimento fiyatlarında yaşanan yükselişe dikkat çekerek bir kere daha fiyat farkı kararnamesi talebini gündeme taşıtı. Tellioğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında döviz kurlarında yaşanan düşüşe rağmen indirim yapılmayan beton ve çimento fiyatlarını eleştirdi. 

Kamu müteahhitlerinin büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirten İMKON Başkanı Tellioğlu inşaat sektörüne inat olarak beton ve çimento sektöründe büyük bir kartelleşme yaşandığını iddia ederek çok acil olarak makul fiyat farkı düzenlemesi çıkartılmasını talep etti. Kamu müteahhitleri hatırlanacağı üzere Rahip Brunson döneminde yaşanan dolar krizi döneminde de fiyat farkı kararnamesi talep etmiş, ancak o tarihte sadece kamu müteahhitlerine tasfiye hakkı verilmişti. 

2022'DE FİYAT FARKI KARARNAMESİ ÇIKACAK MI?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile inşaat malzemelerinin büyük bir bölümüne rekor zamlar gelmiş, yapılan öngörülemez bu zamlar nedeni ile inşaat sektörü büyük bir sıkıntının içine düşmüştü. Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yeni açıklamalar yapan İMKON Başkanı Tellioğlu  temel inşaat malzemelerinde yüzde 200 seviyesini açan bir girdi artışı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. 

tahir tellioğlu fiyat farkı çağrısı

Döviz kurlarının düşmesine rağmen ithal girdisi olmayan çimento ve ona bağlı olarak beton fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışları ile kartelleşme konusunda hükümet tarafından alınan önlemlere ve yapılan çağrılara rağmen artışın devam ettiğini belirten Tellioğlu yaşanan artışın yüzde 400 seviyesine ulaştığını söyledi. 

kamu ihale düzenlemesi imkon talepleri

kamu ihale düzenlemesi imkon talepleri 2

2022 YILINDA KAMU MÜTEAHHİTLER İÇİN FİYAT FARKI KARARNAMESİ VE TASFİYE HAKKI DÜZENLEMESİ ÇIKACAK MI?

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa  içerisinde kamu müteahhitleri içinde bazı maddeler olduğu açıklanmış, fiyat farkı kararnamesi çıkarılacağı duyurulmuştu. Yeni ekonomik torba yasa taslağı üzerinde çalışmalar devam ederken İMKON müteahhitlerin işlerini tamamlayacağı düzeyde reel fiyat farkı verilmesini talep etti. 

Yayımlanan "Kamu İhale Kanuna Göre İhale Edilen Yapım İşlerinin Devamına Yönelik Düzenleme Yapılmasına İlişkin Taleplerimiz" duyurusu ile İMKON hükümete sektörün yaşadığı sorunları sıralayıp ardından çözüm önerilerini açıkladı. Fiyat farkı düzenlemesinin yanı sıra teminatların iadesi, devir işlerinde KİK payı ve aşırı zamlar nedeni ile iş bırakmak zorunda kalan müteahihtlere 90 günlük ek süre tanınması talepler arasında yer aldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@