Betona Dayalı İnşaat Sektörü Çöktü! Konut Rant Olmaktan Çıkarılmalı, Vatandaş Ev Sahibi Yapılmalı

Artan konut üretimine rağmen vatandaşın ev sahibi olamadığı inşaat sektörü düşen konut satış rakamları nedeni ile çökme noktasına geldi.

Emlak Haberleri 25.06.2019 - 10:36 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Artan konut üretimine rağmen vatandaşın ev sahibi olamadığı inşaat sektörü düşen konut satış rakamları nedeni ile çökme noktasına geldi.

Milat Gazetesi yazarı Serkan Akın hükümetin politikalarını eleştirerek vatandaşın ev sahibi olmasını sağlayacak yeni çözümün "Mahalleye Dayalı Şehir "önerisi olduğunu öne sürdü. 



Yürütülen kentleşme politikalarını eleştiren Akın dışa dönük katma değer üretmeyen betona dayalı, gayrimenkul değer artışına dönük inşaat modeli, sadece belli bir kesimin zengin olmasını sağlamaktan başka bir işe yaramadığını iddia ederek yeni çözüm bulunmasının zorunlu olduğunu dile getirdi. 



İmar Barışı Kanunu ve Kentsel Dönüşüm Yasaları İptal Edilmeli! 



İnşaata dönük beton ekonomisinden acilen vazgeçmelidir. Ranta dönük planlama çalışmaları durdurulmalıdır. Gayrimenkul değer artışına dönük inşaat faaliyetlerine son verilmelidir.



Evi ev olmaktan çıkarıp ticari meta haline getiren faaliyetler vergilendirilmelidir. Meskenlerde kiracılık sistemi ortadan kaldırılmalıdır. İstanbul’un nüfusunu her türlü ihtimal dikkate alarak acilen azaltmalıdır. Anadolu’nun ihya ve imarı acilen gündeme alınmalıdır. Tüm Türkiye’yi kentleştiren “BÜYÜKKENT” yaklaşımından vazgeçilmelidir.



Tüm Türkiye’ye dengeli bir şekilde yayılacağımız demografik örgü yeniden kurgulanmalıdır. Şeytani küreselcilerin “ekokent, smart kent, lojistik kent” vb. yeni nesil kavramlarına inat, bahçeli müstakil eve ve mahalleye dayalı şehir modeli öne çıkarılmalıdır. Ülkemiz, olası bir savaşa olabilecek en teknolojik bir şekilde hazırlanmalıdır.



Diğer yandan milletin kanaate dayalı, basit ve kolay bir şekilde geçimini sağlayacağı, bunun için; kolay ev yapmaya ve toprağı işlemeye dönük yeni bir yaşam modeline geçilmelidir. Tarihi şehirlerimiz ve eserlerimiz ne pahasına olursa olsun korunup yaşatılmalı ve örnekliğini devam ettirmelidir. Ülke ölçeğindeki yatırım stratejileri verimlilik ve toplumsal adalet anlayışına göre yeniden belirlenmelidir.



Mesela her şehre yapılan futbol stadyumu inşaatları acilen durdurulmalıdır. Bununla birlikte içi boş eğitimlerle meslek kazandırmayan bunun yerine sadece içi boş unvanlar veren ve ülke gençliğini önce işçileştirip sonra işsizleştiren her şehre üniversite yaklaşımından vazgeçilmelidir. Mesleki eğitim konusu en baştan ele alınıp ortaokuldan itibaren üniversiteye kadar yeniden düzenlenmelidir.



Toplum ve politikacılar sıkıntıları anlayana ve çözüme razı olana kadar imar ve inşaata dönük faaliyetler geçici olarak merkezileştirilip, stratejik bir konu olarak değerlendirilmelidir. Bu kapsamda “mühendislik ve mimarlık eğitimi” yeniden yapılandırılmalıdır. “İmar barışı” kanunu iptal edilmelidir. “Kentsel dönüşüm yasaları” iptal edilmelidir.



“Şehir yasası” çıkarılmalıdır. “Köy yasası” çıkarılmalıdır. “Kamulaştırma yasası” çıkarılmalıdır. Tüm bunlar için toplumsal bir mutabakata ihtiyaç vardır. Bu mutabakatın sağlanması için ülke ölçeğinde kampanyalar düzenlenmeli ve toplum buna ikna edilmelidir.



 Emlak365.com




Gelişmelerden Haberdar Olun

@