Betonerme Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Çok sık kullanılan inşaat mühendisliği terimlerinden biride betonarme olarak öne çıkıyor. Peki, betonarme nedir, özellikleri nelerdir?

EMLAK TERİMLERİ 01.05.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Çok sık kullanılan inşaat mühendisliği terimlerinden biride betonarme olarak öne çıkıyor. Peki, betonarme nedir, özellikleri nelerdir?

Buna göre, yapının basınca ve çekmeye dayanıklı olması için kullanılan bir yapı malzemesidir.Betonarme, çelik ve betonun bir arada kullanılması ile oluşturulur ve oldukça dirençlidir. Betonarme yapılarda çelik ve betonun beraber kullanılmasının gerekli sebepleri vardır. Bunlar;-    Çelik, yapıda oluşan çekme gerilmesine direnç oluşturmak için kullanılır.-    Beton ise yapıda oluşan basıncın oluşturduğu gerilime karşı kullanılan bir yapı malzemesidir.Betonarme yapıların tümünde yapı elemanları bir takım yüklerle karşı karşıya kalır. Bu yüklere karşı oluşturulan direnç yapının sağlamlığında ve uzun süre yıpranmadan sağlamlığını sürdürmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yapılarda kolonlar, kirişler ve döşemeler basınç, çekme ve burulma olarak tabir edilen yüklere karşı direnç oluşturmalıdır.Betonarme Yapıların ÖzellikleriBetonarme yapılarda çelik ve betonun birlikte kullanılması çekme, basınç ve gerilme gibi kuvvetlere karşı yapıyı dirençli tutmak içindir. Özellikle bu iki yapı malzemesinin kullanılması belirli sebeplere dayanmaktadır. İlk olarak beton, yapıda oluşan basınca karşı çok kuvvetlidir.Bu basıncın karşılanmasında oldukça büyük bir direnç göstermektedir. Fakat çekme gerilmelerini karşılamada bu kadar faydalı değildir. Dolayısıyla bu çekme gerilimini karşılamak için yapıda kullanılan betonun içine çelik konularak bütün çekme gerilimleri karşılanmış olur.Dolayısıyla betonda meydana gelen çatlakların bu durumda pek önemi kalmamaktadır çünkü çelik gereken direnci göstermektedir. Netice itibarıyla betonarme yapılarda beton kullanılarak çeliğin zayıflıklarının, çelik kullanılarak da betonun zayıflıklarının üstesinden gelinir.Betonarme Yapıların Avantajları-    Betonarme yapılar diğer yapılara göre oldukça ekonomiktir. Çünkü bu yapıların malzemelerinde kum, çakıl ve su gibi her yerde kolaylıkla bulunabilecek türden malzemeler kullanılır.-    Betonarme bina yekpare olarak inşa edilir ve bakım maliyeti diğer inşaat tiplerine göre oldukça düşüktür.-    Betonarme yapı örnekleri kullanım ömrü olarak oldukça dayanıklıdır.-    Son olarak betonarme yapıların inşaatlarında daha az işçi çalıştığından ekonomik olarak uygundur.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@