Bhutan Gezi Rehberi

Bhutan'da nelere gidilir? Bhutan'ın tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir? Bhutan’da gezilecek yerler keşfedilmeye devam etmekle birlikte resmi adı Bhutan Krallığı olan Bhutan, Doğu Himalayalar’da yer alan bir Asya ülkesidir. Hindistan ve Çin ile komşu olan Bhutan, 20. yüzyıla kadar kendini tam anlamıyla dış dünyaya karşı kapatırken kendini izole etmiş bir şekilde yaşamış, bu da ülke geleneklerinin bozulmadan günümüze kadar geldiği sonucunu doğurmuştur.

Bhutan Gezi Rehberi

Bhutan'da nelere gidilir? Bhutan'ın tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir?

Bhutan’da gezilecek yerler keşfedilmeye devam etmekle birlikte resmi adı Bhutan Krallığı olan Bhutan, Doğu Himalayalar’da yer alan bir Asya ülkesidir. Hindistan ve Çin ile komşu olan Bhutan, 20. yüzyıla kadar kendini tam anlamıyla dış dünyaya karşı kapatırken kendini izole etmiş bir şekilde yaşamış, bu da ülke geleneklerinin bozulmadan günümüze kadar geldiği sonucunu doğurmuştur.Bhutan’da Gezilecek Tarihi YerlerBhutan Gezi Rehberi - Resim 1Bhutan’ın kültürel mirasını ve geleneklerini korumadaki çabası ülkeye her yıl gelen turist sayısının bile sınırlandırılmasına neden olmakla birlikte, ülkeye yapılan tüm giriş çıkışların halen devlet kontrolünde olduğunu belirtmekte de fayda var, Ülke demokratikleşme adımlarını daha bir sık atmaya başlarken henüz Meşrutiyet ile yönetilmektedir. Bhutan’daki tarihi mekanlar genel anlamda başkent Thimphau, Damphu, Jakar, Mongar, Paro, Punakha ve Trashigang şehirlerinde toplanmıştır.
 • Başkent Thimphu civarında birçok doğal şelale bulunmakla birlikte, yol boyunca yeşil ve mavinin her tonu muazzam bir şekilde ziyaretçilerin karşısına çıkarken, tarihi köprülerin dua bayraklarıyla donatılmış olduğu görülecektir.

 • Bhutan dilinde kullanılan bir sözcük olan ve adak sunulmak için yapılmış yapıları belirten “Chorten’ler” ülkedeki en önemli tarihi yapılar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yapılar Budizm dinlerinde meditasyon mekanları olarak da kullanılmaktadır.

 • Bhutan Krallığı başkenti olan Thimphu’daki Dachenchoeling Sarayı ve Taschioedzong adı verilen tapınak da oldukça önemli ve ziyaret edilmesi gereken önemli birer yapıdır.

 • Phuentsholing Hindistan üzerinden ülkeye giriş kapılarından biri olmakla birlikte tarihi tapınak ve restoranlar dikkat çekmektedir.

 • Punakha şehrindeki Punakha Dzong Manastırı eşsiz bir tarihi yapı olarak turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

 • Paro kasabasındaki Rinpung Dzong Tapınağı ve Paro Ulusal Müzesi önemli birer tarihi mekan olarak ön plana çıkmaktadır.Bhutan’da Gezilecek Modern MekanlarBhutan Gezi Rehberi - Resim 5Bhutan aslında son 50 yıldır modernleşme konusunda adım atmaya başlayan bir ülke olarak göze çarparken, Bhutan’daki modern mekanlar başkent Thimphu ve çevresinde toplanmıştır. Başkentten uzaklaştıkça turistik zenginliğe sahip yapı sayısı azalmakta, ziyaretçileri daha çok eski yapılar karşılamaktadır.
 • Bhutan ekşi sözlükte de adı sıkça geçen Punakha şehri eşsiz Bhutan’ın sembolü olarak görülmektedir. Punakha 1955 yılının sonuna kadar Bhutan’a başkentlik yapmış ve başkent Thimphu’ya 72 km mesafede bulunmaktadır. Punakha’daki popüler turistik üçlü olarak adlandırılan Jakar, Paro ve Dzong bölgeleri modern Bhutan’ın dış yüzünü turistlere gösterirken oldukça popüler yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Dört adet önemli oteliyle konaklama yönünden zengin bir şehirdir.

 • Büyük Buddha Heykeli 2010 yılında ziyarete açılan ve Kuenselphodrang Doğa Parkı içerisinde bulunan bir tepenin üzerine inşa edilmiş yapısıyla aynı zamanda şehrin muhteşem manzarasının da izlenebileceği bir yerdir. Heykel 51 metre uzunluğa sahip olmakla birlikte çevresinde irili ufaklı birçok heykel bulunduğu da belirtilmelidir.

 • Paro kasabasındaki havaalanı dünyanın en korkutucu ve ilgi çkici havalimanı olmakla birlikte kasabayla içi çe yapısı nedeniyle buraya sadece özel eğitimli pilotların kalkış ve iniş yapılmasına izin verilmektedir.

 • Başkent Thimphu’daki Ulusal Müze, Hayvanat Bahçesi, Hükümet Konağı ve Zangto Pelri Lhakhang Tapınağı ülkenin modernitesini temsil eden önemli yapılardır.

 • Bhutan’ın doğusunda bulunan Mongar Bölgesi turistler için Bhutan turistik bölge denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Mongar Bölgesi’nde yer alan 3800 metre yüksekliğe sahip Phrumsengla Ulusal Parkı ve Mongar Dzong gibi yapılar modern Bhutan’ın dışarıya açılan iki önemli yüzüdür.Bhutan’da Gezilecek Doğal GüzelliklerBhutan Gezi Rehberi - Resim 9Bhutan’da hemen hemen birkaç kilometre aralıklarla görülen şelaleler ülkenin en büyük doğal güzelliklerinin başında yer alırken, ülkenin zaten Himalayalar üzerine kurulu yapısı başlı başına Bhutan’daki doğa harikaları olarak tabir edilmektedir.
 • Punakha Bhutan’ın tarihi şehirlerinden biri olmakla birlikte ülkeye 270 sene başkentlik yapmuş; hem doğal güzellikleri hem de tarihi binaları bakımından oldukça zengin bir kültürel zenginlik sağlamaktadır.

 • Paro kasabalarındaki pirinç tarlaları Bhutan’ın mistik ve tarımsal yapısının ayrıntılı bir şekilde dışarıya karşı gösterildiği önemli mekanlardır.

 • Ülkede Himalayalar eteğinde yer alan yerleşim yerlerinin tamamı kendine has doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Bhutan’daki doğal güzellikler dağlardaki mağaralar, dağ eteklerindeki yapılar ve ülkenin akciğerleri olarak kabul edilen ormanları ülkede gezilecek doğal güzelliklerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

 • Bhutan’ın kuzeyinde bulunan Bumthang Vadisi Bhutan’ın manevi kalbi olarak adlandırılırken, vadide sayıları oldukça fazla olan tapınaklar vadinin doğallığını en etkili biçimde ziyaretçilerine göstermektedir.

 • Gangtey ve Phobjikha Vadileri içinde barındırdığı birçok milli parkla da doğal güzellikler bakımından önemli bir yere sahiptir. Turistik ziyaretlerin en az bir gününün bu vadilere ayrılması unutulmayacak bir ziyaretin en çok hatırlanacağı anılar olarak zihinlerde yer edebilir.Bhutan’ın Meşhur YemekleriBhutan Gezi Rehberi - Resim 13Bhutan nüfusunun büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşırken Bhutan mutfağı vazgeçilmez temel besin maddeleri mısır, kara buğday ve kırmızı pirinçtir. Kuzu eti, tavuk, tibet sığırı, sığır ve domuz eti de bolca tüketilirken, sulu yemeklerde dahi bolca kullanılmaktadır. Bhutan’ın geleneksel yemekleri;
 • Bhutan’da yenilen en popüler geleneksel yemek peynir ve kırmızı biberle hazırlanan “ema datshi” olarak tabir edilmektedir. Tadı acıdır.

 • “Yak” olarak tabir edilen ve tibet sığırı ve inek sütünden imal edilen peynir ve tereyağlar sadece sabah kahvaltısında değil günün her öğününde yenebilmektedir.

 • Yemeklerde baharat kullanımı oldukça fazladır. Kurutulmuş sebze, et yahnileri hatta çorbalarda bile bolca yöresel baharatların kullanımlarına yer verilir.Bhutan’a Gidince Mutlaka YapılacaklarBhutan Gezi Rehberi - Resim 15Son yıllarda turistler tarafından popülerliği artmakta olan ülkelerden biri konumundaki Bhutan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler;
 • Ülkenin acısıyla ünlü yemeklerini tatmadan; özellikle kara buğday ve kırmızı pirinçten yapılan yemekleri denemeden ziyaretinizi bitirmemeniz önemle belirtilmektedir.

 • Paro şehrinde bulunan Rinpung Dzong Tapınağı ülkenin en gösterişli tapınaklarının başında gelirken buraya kısa kollu giysilerle girilmesinin yasak olmasından hareketle, rahiplerin ibadet yapıları ve ortamın havası nedeniyle, bu tapınak görülmeden Bhutan’dan ayrılmamak gerekmektedir.

 • Bhutan’ın şelalelerinin en az birkaçını görmeden resim çektirmeden Bhutan’dan ayrılmamak çok önemlidir. Dünyadaki en doğal ve ilgi çekici şelalelerinden birkaçı Bhutan’da bulunmaktadır.

 • Bhutan dini inanışlarının büyük bir bölümünü oluşturan Budizm inanışı için kutsal olan mekanlardan en az birkaçı ayrıntılı olarak gezilmelidir.Bhutan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerBhutan giriş çıkışları devlet kontrolünde olan ve kurallara sıkı sıkıya bağlı bir ülke olduğu için Bhutan’daki tatiliniz için uyarılar bölümünde söylenecek olan hususlar;
 • Ülkeye giriş için vize işlemlerinin tam olduğundan emin bir halde ülkeye giriş yapmak çok önemlidir. Bhutan ziyaretinden önce yetkili bir acente vasıtasıyla gerekli işlemlerin yapılmış olması ülkeye girişlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmamasına neden olurken, vize süresinin geçirilmemesine de maksimum dikkat edilmelidir.

 • Mümkünse ülkeye girişlerde de çok cüzi bir paraya vize teyit ve kontrol işlemlerini gerçekleştiren rehberlerle birlikte hareket edilmesi yaşanması ülkeye girişlerde muhtemel sıkıntıları minimuma indirecektir.

 • Bhutan başlı başına özgür karar veren bir ülke olmadığı ve halen başta Hindistan olmak üzere dışa bağımlılığı dolayısıyla özellikle ülkeye giriş yapan turist ve yabancılar yakından takip edilmektedir. Bu nedenle seyahat boyunca en ufak bir olaya karışılmaması tavsiye edilirken, harika deneyimler içerecek Bhutan gezisinin tadının çıkarılması tek gaye olmalıdır.Emlak365.com Özel İçerik