Bilgi Vermeyenler Yandı! TÜİK'ten Ceza Yağacak!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), istatistiki veriler oluşturmak amaçlı vatandaşlardan bilgi topluyor. Ancak vatandaşların bu bilgileri yanlış ve eksik bildirmesi halinde para cezası uygulanacak.

Bilgi Vermeyenler Yandı! TÜİK'ten Ceza Yağacak!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), resmi veriler üretmek amacıyla vatandaşlardan bilgi toplamaktadır. Vatandaşlar, ilgili bilgileri TÜİK'e vermemesi durumunda para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

TÜİK Farklı, ENAG Farklı Açıkladı

Türkiye İstatisik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz günlerde yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK'in verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 36 olurken, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranın yüzde 82.81 olarak gerçekleştiğini iddia etti. İki enflasyon oranı arasında uçurum olurken, TÜİK ile ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

Bunu Yapmayanlara TÜİK'ten Para Cezası!

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) bilgi vermeyenler büyük cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. TÜİK'in resmi bilgiler üretmek amacıyla vatandaşlardan bilgi toplama hakkı bulunuyor. Ancak bu bilgileri TÜİK'e vermeyen kişilere ağır para cezaları söz konusu oluyor.

İlgili yasaya göre, vatandaşların ülkenin ekonomi, sosyal demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji gibi daha birçok alanda resmi veriler üretilmesi için kendilerinden talep edilen verileri, Başkanlığın belirleyeceği şekilde eksiksiz ve doğru olarak ücretsiz vermekle yükümlü olduğu belirtiliyor.

tüik anket

TÜİK personeli, evinizi ziyaret ederek yüz yüze ya da ALO 124 TÜİK Çağrı Merkezi ya da diğer hatlardan arayarak anket uyguluyor ve bu bilgilerin istatistiki çalışmalarda kullanılacağı bildiriliyor.

Ancak, TÜİK'e istenilen bilgilerin eksik, yanlış ya da hiç verilmemesi durumunda vatandaşlara para cezası uygulanıyor. Bu para cezasının miktarı 2 bin 977 lira olurken, ceza ödense dahi vatandaş yine de doğru bilgileri vermekle yükümlü tutuluyor.

Vatandaşların ise bu konua endişesi büyük. Son dönemde artan dolandırıcılık vakaları nedeniyle vatandaşlar kişisel bilgilerini kendisini arayan numaralara vermek konusunda çekimser davranıyor. Öyleki günümüzde birçok dolandırıcı farklı kurumlardan aradıklarını iddia ederek vatandaşı mağdur ediyor.

SONRAKİ HABER