Bilgisayar ve Tablet Alımlarında KDV Oranının Sıfırlanmasına İlişkin Kanun Teklifi Verildi!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğrencileri umutlandıran haberi verdi. Gürer, bilgisayar ve tabletlerde KDV'nin kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

Gündem 14.02.2022 - 13:40 14.02.2022 - 13:40 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon ziyareti sırasında bir genç, Erdoğan'dan bilgisayar ve tablet alımlarındaki KDV oranının düşürülmesine yönelik bir adım atılmasını istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gencin talebini olumlu karşılayarak konuyu Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşeceğini söylemişti. 

MECLİSE KANUN TEKLİFİ SUNULDU

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, günümüz eğitiminin temel ihtiyaçlarından biri olan bilgisayar ve tabletlerde KDV'nin kaldırılması için Meclis'e kanun teklifi sundu. 

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eğitimin artık teknoloji ile birlikte sürdürüldüğüne dikkat çekerek, kanun teklifinde vatandaşların alım gücünü de göz önünde bulundurarak, elektronik eşyalarda KDV'nin 2 yıl süreyle sıfırlanmasını önerdi. 

14810

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclise sunduğu 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile dijital çağa geçiş yapıldığına dikkat çekerek gençlerin üzerindeki KDV yükünün kaldırılmasını talep etti. 

'' YOKSUL VATANDAŞLAR TEKNOLOJİYE BÜTÇE AYIRAMIYOR ''

Açıklamalarına devam eden Gürer, pandemi döneminde bilgisayarın eğitim için zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini, bu zorunluluğun ve kur farkının fiyatları artırdığını belirtti. Türkiye'de yoksul vatandaşların sayısı artması nedeniyle çocuklarına bilgisayar ayıracak bir bütçesi olmadığını söyledi. 

Gürer, öğrencilerin eğitimi için büyük önem taşıyan teknolojik cihazların satın alınması konusunda ekstra bir külfet olan KDV oranının kaldırılmasının, öğrencilere bu konuda büyük destek sağlayacağının altını çizdi. 

kdv bilgisayar

Söz konusu kanun teklifinde şu ibareler yer alıyor:

MADDE 1- 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

'' GEÇİCİ MADDE 42 - 31/12/2023 tarihine kadar öğrenci kimliği ibraz etmek kaydıyla masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve tablet teslimleri bir defaya mahsus olmak üzere katma değer vergisinden müstesnadır. ''

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@