Bilim İnsanlarından Korkutan Güneş Fırtınası Uyarısı! Dünya Çapında İnternet, Elektrik Ve Telefonlar Aylarca Kesilebilir

Bilim insanlarının internetin aylarca kesilebileceği iddiası dünyada en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Peki internet gerçekten kesilecek mi, bu kesinti iddiasının gerekçesi ne? 

Gündem 09.09.2021 - 00:11 09.09.2021 - 00:17 Engin Uzunoğlu

Kaliforniya Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uzmanı Sangeetha Abdu Jyothi tarafından ortaya atılan bir iddia dünyanın en önemli gündemlerinden birisi haline geldi. Sangeetha Abdu Jyothi'nin iddiasına göre güneş fırtınası ile dünyada teknolojik alt yapı çökecek ve dünya genelinde aylarca devam edecek bir internet kesintisi meydana gelecek. 

100 YILDA BİR GERÇEKLEŞİYOR

Dünya çok nadir de olsa  güneşten gelen fırtınaların etkisi altına girebiliyor. Kısa bir süre içerisinde böyle bir güneş fırtınasının da etkili olacağı bilim insanları tarafından dillendirilmeye başlandı. 100 yılda bir gerçekleşen bu doğa olayının dünyadaki tüm teknolojik alt yapıyı alt üst edeceği iddia edilmeye başlandı. 

DÜNYA GENELİNDE İNTERNET, ELEKTRİK, TELEFON AYLARCA KESİLEBİLİR

Sangeetha Abdu Jyothi  tarafından ortaya atılan iddiaya göre yalnızca internet kesintisi değil aynı zamanda elektrik ve iletişim alt yapısı da tamamen iflas edecek. Bilim insanına göre dünya bir güneş fırtınasına henüz hazır değil. Sangeetha Abdu Jyothi konuya dair yaptığı açıklamada, “Dünyanın krizlere karşı ne kadar hazırlıksız ve tedbirsiz olduğunu pandemi sürecinde gördük. Teknoloji alt yapımız da güneş fırtınasına karşı hazırlıksız.” dedi.

NEDEN İNTERNET ÇÖKECEK?

Dünyada internet alt yapısı deniz altından geçen kablolar aracılığı ile sağlanıyor. Güneş fırtınası ile dünyaya güneşten manyetik akımlar bu alt yapıyı olumsuz etkileyecek. Mevcut manyetik kalkanın bu manyetik sisteme karşı durabilecek seviyede olmadığını iddia eden Sangeetha Abdu Jyothi bunun da örneğini verdi. 1859 yılında benzer bir güneş fırtınasında dünya genelinde tüm telgraf telleri yanmıştı. 

Türkiye'deki bilim insanları da Sangeetha Abdu Jyothi'nin iddialarının asılsız olmadığını ve böyle bir tehlikenin bulunduğunu söylediler. Ayrıca bilim insanları bunun önlenebilmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasının büyük bir krizi önleyebileceğine dikkat çekiyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@