Bilim Kurulu Önerdi: Aşı Olmayanlara Getirilmesi Muhtemel Yasaklar ve Kısıtlama Kararları!

Aşı olmayanlara kısıtlama ve para cezası gibi yaptırımlar gündemdeki yerini korurken Bilim Kurulu Kabineye sunulmak üzere aşı kısıtlaması önerilerini açıkladı!

GÜNDEM 17.07.2021 - 21:00 17.07.2021 - 21:03 Gülcan Özer

Koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama büyük önem taşırken, Sonbahar gelmeden önce toplumsal bağışıklık oranının yakalanması için çalışmalar sürüyor. Şu anda Türkiye'de gönüllü aşılama süreci devam ederken aşı olmayan kişilerin oranının artması üzerine aşının zorunlu olması yönünde kamuoyu baskısı oluşmaya başlamıştı. 

Özellikle de sonbaharda yüzyüze eğitimin başlaması ve yeniden kısıtlamaların gelmemesi büyük önem taşırken koronavirüs aşısı olan kişilerin sayısının bu noktada hayati bir önemi bulunuyor. Süreçte aşılama yaşı 16 yaşa kadar düşerken 9 günlük bayram tatilinin de aşılama oranları üzerinde olumsuz etki yarattığı belirtildi. Süreçte aşının zorunlu olması ve aşı olmayanlara kısıtlama ve yasak kararları getirilmesi de kamuoyunda en çok tartışılan konular arasında yer aldı. 

BU SEFER ÖNERİ BİLİM KURULU ÜYELERİNDEN GELDİ! CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI İLE SUNULACAK AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA ÖNERİLERİ VE YASAK KARARLARI NELER OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yapmış olduğu açıklamasında Biliim Kurulu üyeleri tarafından kendilerine yapılan önerileri Kabine Toplantısı kapsamında ele aldıklarını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan sunumun ardından görüşlerin müzakere edilerek açıklama yapıldığını dile getirmişti. 

Süreçte hatırlanacağı üzere Bilim Kurulu en son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığında 14 Temmuz Çarşamba günü yapılan toplantı ile bir araya gelmişti. Yapılan toplantıda koronavirüs salgınının gidişatı, yeni varyantlar, 4. dalga ve Sonbahar mevsimi ile yaşanabilecek senaryolara masaya yatırılırken aşı zorunluluğu ve aşı olmayanlara kısıtlama kararı da tartışıldı. 

bilim kurulu aşı zorunluluğu

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA: MAÇLARA, AVM'LERE VE TİYATRO VE SİNEMAYA GİREMEYECEKLER! 

Tüm dünya aşı zorunluluğu üzerinde tartışmalara devam ederken süreçte Bilim Kurulu üyeleri de aşının zorunlu olması yönünde önerilerini açıkladı. Süreçte özellikle de Doğu Güneydoğu illerindeki aşılama oranlarının son derece düşük olması endişe yaratırken aşılamanın arttırılmasını sağlamak adına alınabilecek önlemler masaya yatırıldı. 

Yapılan toplantının sonunda bilim kurulu üyeleri aşı olmayanlara yasak ve kısıtlama konusunda sundukları önerilerde aşı olmayanların kalabalık ve kapalı ortamlara girişin yasaklanması, AVM, sinema, tiyatro, düğün, nişan, kongre, konser gibi etkinliklere girişlerinin yasaklanması konusunda görüş bildirilmesine karar verildi. Söz konusu öneriler kabine toplantısı kapsamında ele alınacak ve toplantı sonrasında aşı olmayanlara kısıtlama konusunda resmi açıklama yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@