Bilim Kurulu toplantısı ne zaman, maskeler kaldırılacak mı? Vaka sayısı 3 binin altına indi!

Covid-19 salgınında sona gelinirken gözler Bilim Kurulu toplantısına çevrildi. Vaka sayısının 3 binin altına inmesi maske ve kısıtlamalar konusunda vatandaşları ümitlendirdi.

Gündem 23.04.2022 - 22:02 23.04.2022 - 22:02 Büşra Uluşen

Koronavirüste 2 yıl geride kalırken bu hafta gerçekleşecek Bilim Kurulu toplantısında çok önemli kararlar alınacak. 23 Nisan 2022 tarihi itibariyle vaka sayısı 3 binin altına indi. Bu rakamların görülmesiyle gözler Bilim Kurulu'nda alınacak maske kararına çevrildi.

Maske yasağı kaldırılacak mı?

Koronavirüs salgınına ilişkin düzenlenecek Bilim Kurulu toplantısında alınacak yeni kararlar tüm Türkiye tarafından merak ediliyor. Maske zorunluluğunun esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması beklenirken Bilim Kurulu toplantısının ne zaman yapılacağı araştırılıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki haftalarda yaptığı açıklamada bu toplantının salgın sürecindeki en mühim toplantılardan biri olacağını söyleyerek toplantıda maske zorunluluğuna ilişkin önemli kararların alınacağını duyurmuştu.

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? 

Bilim Kurulu toplantısı daha önce açıklanan tarihe göre 20 Nisan 2022 Çarşamba günü gerçekleştirilecekti. Vatandaşların gözü kulağı bu tarihte olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni bir açıklama yaparak, Bilim Kurulu Toplantısının ertelendiğini ve 27 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirileceğini açıkladı. 

Bakan Koca, koronavirüs salgının etkisini giderek azalttığını, omicron varyantı ile beraber hastane yükünün azaldığını söyledi. Aynı zamanda 3 çeşit aşının da hastalık sürecine önemli katkılarının olduğunu belirterek yerli aşımız Turkovac'ın da üretilmeye devam ettiğini ifade etti. Bakan Koca, bu dönemde özellikle risk grubundaki vatandaşların hatırlatma dozunu mutlaka yaptırmaları ve asla ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Öte yandan önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Bilim Kurulu toplantısı sonrasında maske yasağının tamamen kaldırılması sadece toplu taşıma araçlarında kullanılabileceği tahmin ediliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@