Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Büyükşehirlerde Son Durum Ne, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'nin 1 Mart 2021 tarihi itibari ile yerinde karar dönemine geçiş yapılacağı ilan edildi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Büyükşehirlerde Son Durum Ne, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'nin 1 Mart 2021 tarihi itibari ile yerinde karar dönemine geçiş yapılacağı ilan edildi. Haftalık illere göre koronavirüs tablosu yayımlanmaya başlarken vaka sayısı düşen illerde kısıtlama kararlarının kademeli olarak gevşetileceği, yüksek olan illerde ise alınan tedbir kararlarının daha da arttırılacağı ilan edilmişti.

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR'DE SON DURUM NASIL, HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?

Konu hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan "Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslında iyi bir durumda, Ankara'daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir biraz daha olumsuz durumda; ama aslında Ankara'ya oldukça yakın gibi düşünülebilir. Antalya biraz daha yüksek, bir üst seviyede gibi düşünmek gerekiyor, Mersin beraber şekilde yüksek. Adana örneğin Ankara'ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişim yapılabilir. Hatay, Ankara'ya benzer bir zaman diliminde" diyerek Ankara'nın iyi durumda olduğunu söyledi.

Açıklanan son İllere Göre Koronavirüs haritası tablosu verilerine göre 15 - 21 Şubat 2021 haftasında Ankara'da 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı 35.39, İzmir'de 42.67, İstanbul'da 68.23 olarak gerçekleşti. Vaka sayısının 35 oranının altında kalan illerde normalleşme sürecine geçiş yapılması beklenirken bu nedenle İzmir 3 büyük şehir arasında normalleşmeye en yakın il olarak öne çıktı. İstanbul ise sınırın çok daha üstünde kalması nedeni ile kısıtlama kararının kaldırılacağı son iller arasında gösterildi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Büyükşehirlerde Son Durum Ne, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri? - Resim 1

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN İLLER HANGİLERİ, HANGİ İLLERDE YASAK KALKACAK?

Bir sonraki yayımlanan listede haritada renklendirmeye gidilecek. Buna göre;

Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller düşük riskli iller olarak mavi renkli,

Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli iller olarak sarı renkli,

Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli iller olarak turuncu renkli,

Yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli olan iller ise kırmızı renkli olarak haritada yer alacak.

TÜM YASAKLARIN KALKMASI BEKLENEN 2 İL HANGİSİ?

Mavi renkli haritada yer alan illerde 1 Mart 2021 tarihi itibari ile yasaklar hemen kalkacak. Bu oran için şu anda Hakkari ve Şırnak olarak haritada yerini alırken orta riskli illerde de kademeli gevşeme kuralları uygulanacak. Bu illerde okullar açılacak, yüz yüze eğitim tüm kademelerde başlayacak, hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Ancak yine maske zorunluluğu ve sosyal mesafe kuralları sürecek.

SONRAKİ HABER