Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Ramazan Ayında Hangi Ek Tedbirler Alınacak?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz Ramazan ayı içerisinde koronavirüs tedbirleri hakkında yeni bir değerlendirme yapılacağını ve ek tedbirlerin alınabileceğini açıklayarak bu ek tedbirlerin mesai saatleri ve bazı kapatma kararları ile alakalı olabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Ramazan Ayında Hangi Ek Tedbirler Alınacak?

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede tedbirlerin alınmasına dair tavsiye kararlarının altında imzası bulununan Bilim Kurulu'nun üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Ramazan ayı için ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi.

ARTIK GENÇLER VE ÜRETKEN NÜFUS RİSK ALTINDA

Koronavirüs vakalarına yönelik bilgi veren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, “Son dönemlerde vakaların 20 yaş ile 59 yaş arasında yoğunlaştığını görüyoruz. Artık gençlerimiz ve üretken nüfusumuz risk altında diyebiliriz. Bunun için aşılama konusunda ilerleme kaydetmeliyiz. Bu açıdan yerli aşı çalışmalarını çok önemsememiz gerekiyor. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi duruma nasıl getirebiliriz sorusuna cevap aramalıyız. Özellikle Ramazan ayı içerisinde bizi çok kritik günler bekliyor. Günlük 54 bin vaka önce hastaya, ardından ağır hastaya ve sonrasında da hayatını kaybedenlere yansıyor.” dedi.

AŞILANDIKÇA KORONAVİRÜS TEHDİDİ AZALACAK

Koronavirüs aşısı temin edebilmek için Bilim Kurulu'nun tüm gayreti ile çalıştığını söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, “Üretici ülkelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı istediğimiz miktarda aşı elimize ulaşamadı. Bundan sonra tedarik süreci hızlanırsa aşılamada hızlanacaktır. Toplum aşılandıkça risk azalacak ve belirli bir seviyeye çıkıldıktan sonra da virüs tehdit olmaktan bir başka konuma evrilecek. Bundan dolayı aşılamayı yaygınlaştırana kadar tedbirlere sıkı sıkıya sarılmalıyız.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN AYINDA EK TEDBİRLER ALINACAK

Ramazan ayında özel tedbirlerin devreye sokulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, “Ramazan ayında belirli ek tedbirlerin devreye alınacağı görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma ve bunun yanında bazı kapatma kararları düşünülüyor. Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayında vaka sayılarını düşürmeye yönelik tedbirleri kararlaştıracağız. Bilim Kurulu'nda bunlar tartışıldıktan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alacağımız tavsiye kararlarını kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve diğer bakanlara aktaracak. Orada uygun görülen kararlar alınıp Ramazan ayı için uygulanmaya başlayacak.” şeklinde konuştu.