Bilim Kurulu Üyesi Okullar Kapanabilir Demişti, Sağlık Bakanı Koca'dan İlk Açıklama Geldi!

Artan vaka sayısı sonrası Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener okullar kapanabilir açıklamasında bulunmuştu. Okullar kapanacak mı, yüz yüze eğitime ara verilecek mi sorusuna Bakan Koca yanıt verdi

Gündem 01.11.2021 - 09:57 01.11.2021 - 09:57 Gülcan Özer

Koronavirüs vaka sayısı rakamlarının 30 bine dayanmasının ardından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yapmış olduğu açıklama ile "okullar kapanabilir" uyarısında bulunmuştu. Açıklamayı yapan kişinin Bilim Kurulu Üyesi olması nedeni ile kamuyounda yankısı büyük olurken konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika açıklaması yaptı. 

BİLİM KURULU ÜYESİ ŞENER'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: OKULLAR KAPANACAK MI?

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, yapmış olduğu açıklamasında "Günlük 60 bin, 70 bin vaka sayılarına sıçrama olması durumunda ise yeniden kapanma, okulların kapanması gibi tabloları gündeme gelme durumu söz konusu olabilir” uyarısında bulunmuştu. 

Şu anda vakaların 25 - 30 binli rakamlarda sabit kaldığını belirten Şener aşılanmananın nerede ise durduğunu, bunun da yeni pikler için büyük bir risk oluşturduğunu belirterek 65 yaş altı kişiler arasında aşılamaya ayak direten bir grup olduğunu belirterek "Günlük 30 bin olgularda plato şeklinde devam ediyor. Bu platolarda sıçramalar ve pikler söz konusu olduğu andan itibaren biz yeniden yasakları, okullardaki durumu değerlendirme durumda kalacağız" demişti. 

okullar kapanacak mı bakan koca açıklaması

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA DUYURDU: OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLECEK Mİ?

Açıklamanın büyük yankı uyandırması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Okulların kapanması ihtimalinden söz eden bir habere rastladım. Haber yanlıştır. Bilim Kurulumuzun böyle bir gündemi yok. Kurul üyesi bir arkadaşımızın aşının önemini vurgularken seçtiği ifade yanlış anlaşılmış. ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARI DOLU HAFTALAR DİLİYORUZ" diyerek okulların kapanmasının söz konusu olmadığını söyledi. 

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK, 1. ARA TATİL NE ZAMAN BAŞLAYACAK, HANGİ TARİHTE SONA ERECEK?

Okullarda yüz yüze eğitime tüm hızı ile devam edilirken öğrenciler için 1. ara tatil zamanı için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB takvimi doğrultusunda öğenciler Cumartesi ve Pazar gününün de dahil edileceği ara tatil ile 15 Kasım 2021 günü itibari ile toplam 9 günlük tatil yapacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@