Bilinmiyordu Maliye Bakanı Nebati açıkladı! GES'te Asgari Getiri garantisi olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi gündeminin yeni başlığı GES ile ilgili sorulara yanıt verdi. Bakan Nebati sistemin ve kişiye kazancının ne olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Finans 11.06.2022 - 15:59 11.06.2022 - 16:04 Mustafa Karagöz

Gaziantep'te yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin temel durumu hakkında bilgilendirme yapan Bakan Nebati, GES sistemi hakkında da konuştu.

BAKAN NEBATİ'DEN GES AÇIKLAMASI

Katıldığı etkinlik kapsamında gelire endeksli senet sistemi ile vatandaşların bu alanda yatırım yapacaklarını ilan eden Bakan Nebati, sistemin ne vaat ettiğine ilişkin soruları açıkladı. Ek getiri olanakları olan GES'te vatandaşların neler kazanacağını ilan etti. 

Bakan Nebati GES sisteminin başlama tarihi hakkında da bilgi verdiği konuşmasında "Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcılara yönelik olacak ve bankalar aracılığıyla 15 Haziran'dan itibaren talep toplanmaya başlayacak. KİT içindeki DHMİ ve Kıyı Emniyeti'nden bütçeye aktarılacak karlara endeksli olacak. GES'lere konu olan KİT'lerden bütçeye aktarılan hasılat beklenenin üstünde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sunulacaktır." ifadelerini kullandı. 

ENFLASYON İLE MÜCADELE

Bakan Nebati enflasyon konusunda da açıklamalarda bulunduğu konuşmasında, bakanlık ve yönetim birimleri olarak öncelikli sorunlarının enflasyon olduğunu söyledi. "Enflasyon sorunuyla mücadele bizim için birinci önceliktir." diyen Maliye Bakanı konuşmasında finansal istikrarın desteklenmesi için büyük çaba harcandığını söyledi. Nebati istikrar için çalışmaların devam ettiğini de açıklayarak "Bazı ilave adımları uygulamaya alıyoruz.  20 Aralık'tan bu yana uygulanmakta olan KKM ilaven gelire endeksli senetlerin ihraç edileceğini de açıkladık." söyleminde bulundu. 

BİREYSEL KREDİLERDE SIKILAŞMA

BDDK tarafından ilan edilen 12 ay vade sınırlaması hakkında da bir değerlendirme yaparak "Tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati politikalarda sıkılaşmaya gidilmiştir. Selektif kredi politikalarında değişiklik yoktur. Üretim, ihracat ve istihdam Türkiye ekonomisinin temelidir." ifadelerine yer verdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@