Bilirkişi ve Tanık 2022 Ücretleri Açıklandı

2022 yılında adli idari ve yargı alanında bilirkişilik faaliyetleri kapsamında mahkeme tarafından çağrılan bilirkişi ve tanıklara ödenecek yeni ücretler belli oldu.

Gündem 24.12.2021 - 09:11 24.12.2021 - 09:11 Büşra Uluşen

Adalet Bakanlığı Resmi Gazete'de  2022 Yılı Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesini yayımladı. Yeni ücretlendirme 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

2022 Bilirkişilik Ücret Tarifesi Açıklandı

Tarifeye göre,  icra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında,sulh hukuk ve tüketici mahkemelerinde, icra hukuk ve icra mahkemelerinde görülen iş ve davalar ile cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülen soruşmalarda bilirkişilik yapan kişilere 1.290 TL ödeme yapılacak. Aynı zamanda bilirkişiler, sulh ceza hakimliklerinde görülen işler için de 290 TL ücret alacak. 

Bilirkişiler, asliye hukuk, asliye ceza, idare ve vergi mahkemelerinde görülen davalar için 480 TL, aile, iş ve kadastro mahkemelerindeki iş ve davalar için 385 TL, ağır ceza mahkemelerinde görülen davalarda 580 TL, istinaf mahkemelerindeki davalarda 610 TL ve Yargıtay ile Danıştay'da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen davalar için ise 770 TL ödemelerini alacaklar. 

Öte yandan görevlendirme yapan merci tarafından bilirkişi temininde yaşanan zorluk, dosya ve eklerin kapsamı, görevlendirme yeri gibi hususlar dikkate alınarak ödeme ücreti yükseltebilecek. Aynı zamanda bilirkişinin görevini doğru yapmaması durumunda da ücreti indirilebilecek. 

Ek Rapor İçin Ücret Alamayacaklar

Görevlendirme kararında belirlenen sorular dışında bilirkişiden farklı bir bilgi talep edilmesi halinde merci tarafından ek ücret verilebilecek. 

Ayrıca bilirkişi raporundaki eksikliğin giderilmesini sağlamak için ek rapor talep edilmesi halinde kişiye ek bir ücret ödemesi yapılmayacak.

Tanıklık Ücreti Kaybettiği Zamana Göre Verilecek

Mahkeme sırasında Cumhuriyet Savcısı, mahkeme başkanı ya da hakim tarafından çağırılan tanıklar tarifeye göre, kaybettiği zaman süresi göz önünde bulundurularak 25 ila 63 TL aralığında ücret alacaklar. 

Ayrıca tanık mahkemeye gelebilmek için seyahat etmek zorunda kalmış ise yol giderleri ile ikamet ve beslenme giderleri de karşılanacak. Tanıklara ödenecek ücretten herhangi bir vergi, resim ya da harç alınmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@