Bilkent Şehir Hastanesi İçin Ödenen Para İle 20 Hastane Yapılırdı!

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi tartışmaları sürüyor. Kapatılan hastaneler ve Bilkent Şehir Hastanesi'ne taşınan hastaneler farklı tartışmalara neden oluyor.

Emlak Haberleri 30.06.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi tartışmaları sürüyor. Kapatılan hastaneler ve Bilkent Şehir Hastanesi'ne taşınan hastaneler farklı tartışmalara neden oluyor.

Bilkent Şehir Hastanesi'nin kapaltılan hastanelere oranla ulaşımlarının çok daha zor olması vatandaşın tepkisini çekerken sağlık çalışanları da yeni hastaneden pek memnun görünmüyor. Şok İddia "Bu Para İle Ankara'ya 20 Hastane Yapılırdı" Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut yeni hastaneyi eleştirdi. Sorunun en büyük nedeninin hastane yapılırken meslek odalarına danışılmaması olduğunu belirten Bulut “Maliyetine Ankara’da en az 20 hastane daha yapılabilirdi. Üstelik bunlar şehre dağıtılarak yapılsaydı hem işletme maliyeti düşer, hem de şehrin bazı bölgeleri ihmal edilmemiş olurdu" dedi. Bilkent Şehir Hastanesi Yeri ve Adres Seçimi Hatalı Yeni şehir hastanesinin yapıldığı yerde eskiden Atatürk Hastanesi bulunduğunu söyleyen Bulut bu hasteneyi sık sık su bastığını, benzer bir olayın da Bilkent Şehir Hastanesi'nin açılışından önce yşandığını söyledi. Vatandaş Uzak Diye Bilkent Şehir Hastanesi Yerine Üniversite Hastanelerine Yöneldi! Bilkent Şehir Hastanesi'nin şehir merkezine olan uzaklığını eleştiren Bulut  vatandaşların bu nedenle yakındaki üniversite hastanelerine yöneldiklerini söyleyerek "Yük, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Hacettepe Hastanesi’ne binmiş durumda.Üniversite hastanelerinin hasta popülasyonunda yüzde 50 artış oldu” dedi. Hükümetin beklediği hasta garantisini alamadığına dikkat çeken Bulut şunları anlattı: “Hastanenin zarar ettiğini bazı göstergelerden anlıyoruz. Şu anda asistanlara, sağlık personellerine döner sermaye verilmiyor. Bir kast sistemi oluşturulmuş vaziyette. Aradaki 150 yataklık farkın devlete maliyeti 3 milyar dolar. Bir yatak bu kadar pahalı olamaz. 200-600 yatak sayılı hastanelerin optimum işletme maliyeti vardır. En iyi kârlılık, en iyi hizmet üretmek için bunu 600 ile sınırlı tutarsınız. 3 milyar dolara Ankara’da bu kriterde en az 20 hastane daha yapılabilirdi.Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi ile Bilkent Şehir Hastanesi arasındaki kuş uçumu mesafe fazla değildir. İkisi de şehrin batısına doğrudur, şehrin doğusu ihmal edilmiştir" diyerek yeni hastane projesini eleştirdi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@