Bill Gates'ten Türkiye'de 10 Milyar Dolarlık Otel Yatırımı!

Microsoft’un yatırım şirketi Cascade Investment Türkiye'de otel yatırımı yapmak için düğmeye bastı. Bill Gates tarafından kurulan Microsoft 10 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

Emlak Magazin 09.09.2021 - 13:02 09.09.2021 - 13:03 Gülcan Özer

Son dönemde sık sık yapmış olduğu arazi yatırımları nedeniyle adı komplo teorilerinde sık sık geçen Bill Gates bu sefer otel yatırımı ile Türkiye'de emlak piyasasında adını bir kere daha duyurmuş oldu. Bill Gates'in kurucuları arasında yer aldığı Microsoft’un yatırım şirketi olan Cascade Investment tarafından yapılacak olan yatırım büyük yankı uyandırdı. 

Habertürk Gazetesi tarafından yapılan habere göre aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 47 ülkede 121 otel ve tatil köyü ve 46 konut mülkü yöneten Four Seasons Hotel ve Resort’un 10 milyar dolar değer üzerinden kontrol hissesi Microsoft’un yatırım şirketi olan Cascade Investment tarafından satın alınıyor. 

BİLL GATES TARIM ARAZİSİNDEN OTELE GEÇİŞ YAPTI! 

Tamamı nakit olarak ödenecek olan anlaşma kapsamında Lüks otel şirketi Cascade'in 2.2 milyar dolar ödeme yapılarak Kingdom Holding Co.'nun sahip olduğu %47.5'lik mevcut hissenin yarısı ile beraber yüzde 47,5 olan payı yüzde 71,25'e yükselecek. Four Seasons şirketinin kurucusu ve başkanı Isadore Sharp'ın sahip olduğu hisselerden yüzde 5'ini Triples Holdings Ltd. aracılığıyla elinde tutacağı belirtilirken Four Seasons’ın toplam borcunun 850 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. 

Aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 47 ülkede 118 şubesi bulunan Four Season otel zinciri dünyanın en büyük ve saygın otel zincirleri arasında gösteriyor. Biri İstanbul Beşiktaş diğeri ise Sultanahmet bölgesinde yer alan iki otel ile beraber Bill Gates Türkiye'ye de yatırım yapmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@