Bin TL Ödeyen 5 Bin TL Ödeyecek! Emlak Vergisi 5 Kat Artabilir

Evi, işyeri, arsası olanlara kötü haber geldi! Takdir komisyonu arsa ve arazi metrekare birim değeri rakamları ile emlak vergisi 5 kat artabilir.

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 11:35 28.07.2021 - 11:38 Gülcan Özer

Milyonlarca ev sahibi, arsa, işyeri ve dükkan sahibini ilgilendiren arsa ve arazi metrekare birim değerleri toplanan takdir komisyonları tarafından belirlendi. 2022 -2023 - 2024 ve 2025 yılları olmak üzere önümüzdeki 4 sene boyunca kullanılacak olan rakamlar emlak vergisi değerini belirlemek için kullanılıyor. 

Bu nedenle emlak vergisi ödeyen milyonlarca kişiyi söz konusu rakamlar yakından ilgilendiriyor. Takdir komisyonları tarafından belirlenen arsa ve arazi metrekare birim değerleri yükseldikçe kişinin ödeyeceği emlak vergisi rakamı da yükseliyor. Bu nedenle açıklanan rakamların yakından takip edilmesi, yapılan fahiş bir zam bulunuyorsa mutlaka bu rakama itiraz edilmesi gerekiyor. 

2022 YILINDA EMLAK VERGİSİ KAÇ TL OLACAK?

Muhtarlıklara asılan belediye rayiçleri olarak anılan arsa ve arazi metrekare birim değerleri listeleri 2022 senesinde ödenecek olan emlak vergisi rakamları için büyük önem teşkil ediyor. 

Emlak vergisi rakamları bu değerler üzerinden hesaplanıyor. 4 senede bir toplanan takdir komisyonları tarafından hesaplanan arsa ve arazi metrekare birim değerleri üzerine o yıl için ilan edilen metrekare inşaat maliyet bedeli rakamı da ekleniyor ve bu şekilde emlak vergisi hesaplanıyor. 

Hesaplanan emlak vergisi evi, işyeri, arsası, tarlası, hobi bahçesi, yazlık evi gibi taşınmazı olan kişiler tarafından yıllık olarak düzenli bir şekilde ödeniyor. 

emlak vergisi-1

EMLAK VERGİSİ İTİRAZ HAKKI KULLANILMAZSA NE OLUR?

Muhtarlıklarda askıya çıkan yeni listeler için emlak vergisi mükellefi olan kişilerin itiraz etme hakkı bulunuyor. Bir önceki listeye oranla fahiş zamların yapıldığı bölgelerde taşınmazı bulunan kişiler bu karara itiraz edebilecek. 

İtirazlar taşınmazın bulunduğu adresin bağlı olduğu vergi dairesi üzerinden yapılacak. Askı süresi boyunca itiraz edilmeyen listeler otomatik olarak kabul edilmiş olacak ve sonradan itiraz edilemeyek. Değeri belirlenen taşınmazın yer aldığı mahalle ya da cadde üzerinde tek bir ev sahibinin dahi itiraz etmesi yeterli olacak ve toplu itiraz şartı aranmayacak. 

EMLAK VERGİSİ TAKDİR KOMİSYONU KARARI İTİRAZI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Takdir komisyonları tarafından belirlenen yeni rakamlar 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile muhtarlıklara asılarak ilan edildi. Emlak vergisi askı süresi 30 gün olarak belirlenirken bu kapsamda son başvuru tarihi 30 Temmuz olarak uygulanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@