Bina İnşaatı Maliyeti Yüzde 38 Arttı, Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2018 verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre bina inşaat maliyeti rekor oranda arttı. Peki, bu artış konut fiyatlarına nasıl yansıyacak?

EMLAK HABERLERİ 22.11.2018 - 11:09 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2018 verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre bina inşaat maliyeti rekor oranda arttı. Peki, bu artış konut fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre bina inşaatı maliyetlerinde büyük bir artış yaşandı. Eylül 2018 döneminde bina inşaatı maliyeti Ağustos 2018 dönemine göre yüzde 6,17 oranında artış yaşanırken Eylül 2017 dönemine göre ise yaşanan artış yüzde 38,06 oranında yükseldi. Müteahhitlerin Maliyetleri Arttı! Konut üreticilerinin bina maliyetlerinde yüzde 38,06 oranında büyük bir artış yaşandığı görülürken ev sahibi olmak isteyen kişiler için bu ne yazık ki konut fiyatlarına zam anlamına geliyor. Düşen konut satışları nedeni ile nakit akışında büyük sıkıntı yaşayan müteahhitler bir yandan da artan maliyetler nedeni ile sürekli olarak zarar ediyor. Konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satmakta zorlanan müteahhitler birde sürekli olarak yükselen maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bina İnşaat Maliyeti Eylül 2018 TÜİK Verileri 

Konut Fiyatlarına Zam Yapılacak Mı?Şu anda müteahhitlerin büyük bir bölümü konut stoku üzerinden satış yapıyor. Yani daha önce üretilen konutlar satılıyor. Bu nedenle mevcut konut stokları yaşanan bu artıştan etkilenmiyor. Ancak stokların bitmesi ile beraber ne yazık ki yeni konut projeleri bu artıştan olumsuz etkilenecek gibi görünüyor. Yani en geç 2019 yılı itibari ile konut fiyatlarına ciddi anlamda zam yaplıacağı iddia ediliyor. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@