Bina Yıkım İzni Nereden , Nasıl Alınır Ve Hangi Belgeler Gereklidir?

Bir binanın yıkılmak istenmesi üzerine bina yıkım izninin nasıl alınacağı merak ediliyor. Bina yıkım izni nereden ve nasıl alınır? Bina yıkım izni için hangi belgeler gereklidir?

Bina Yıkım İzni Nereden , Nasıl Alınır Ve Hangi Belgeler Gereklidir?

Bina sahipleri zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı binalarını yıkmak istemektedirler. Ancak yapılmış bir binanın yıkımı izne tabi bir eylemdir. Kimse kafasına göre bir binayı yıkamaz. Bunun için belirli bir izin alınması gerekmektedir. Bina yıkım izni nasıl alınır? Bina yıkım ruhsatı alma işlemi nereden yapılır? Bina yıkım iznini kim verir?

BİNA YIKIM RUHATI NEREDEN ALINIR?

Belediyelerin sınırları içerisinde bulunan bir binanın yıkımı gelişigüzel yapılamaz. Bunun için de belirli şartların oluşması ve gerekli izinlerin de alınması gerekmektedir. Bina yıkım izni belediyeler tarafından verilmektedir. Bina yıkım ruhsatı veren belediyeler ruhsat alınan bina için yıkım iznini verir. Ancak bu yıkım belirli kaidelere göre yapılmak zorundadır.

BİNA YIKIM İZNİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

Bina yıkım izni almak isteyenlerin şu belgelerle beraber ilgili belediyeye başvurmaları gerekmektedir. İşte bina yıkım ruhsatı için gerekli olan belgeler:

-Bina yıkım izni dilekçesi
-Tapu fotokopisi (Tapunun son hali Tapu Müdürlükleri tarafından onaylanmalıdır)
-Dış kapı numarası
-Tapu Sicil Müdürlüğü'nden onaylı isim listesi

BİNA YIKIM İZNİ NASIL ALINIR?

Bina yıkım izni için belediyelere başvuru yapanlar başvuru süreçlerini merak etmekteler. Öncelikle belediyeler bina yıkımı için aldıkları talepler hakkında bir araştırma yaparlar. Bu araştırma ile bina yıkım izninin verilip verilmemesinin uygun olup olmadığı araştırılır. Belediyeler öncelikle binada yaşayan birisinin olup olmadığını inceliyor. Binada yaşayan birisinin olduğu tespit edilirse bina yıkım izni verilmiyor.

Yıkım izni talebi ile yapılan başvuruların ardından belediyenin incelemesinde binada yaşayan birisinin olmadığı tespit edilirse varsa eksik olan belgelerin tamamlanması isteniyor. Bu belgeleri tamamlayanlara bina yıkım izni verilmektedir. Bina yıkım izninin verilmesinin ardından binaanın yıkımı belediye nezaretinde yapılmaktadır.

SONRAKİ HABER